Reklama

V Havířově vyčlenili na participativní rozpočet pět milionů

  • 19. prosince 2018,
  • 12:31,
  • Havířov,
  • Bára Kelnerová

Pět milionů korun. To je částka, kterou v Havířově vyčlenili v rámci participativního rozpočtu. V praxi to bude znamenat, že lidé sami navrhnou, co by ve městě chtěli vylepšit. O konečném projektu pak budou hlasovat.

Reklama

Lidé v jednotlivých městských částech ví asi nejlépe, co jim v lokalitě chybí. Někde by chtěli nová dětská hřiště, jinde více zeleně a laviček. V Havířově nyní chtějí, aby se požadavky dostaly na radnici a hlavně, aby si lidé o některých projektech rozhodovali sami. Proto zastupitelé schválili participativní rozpočet.

"Část participativního rozpočtu má přitáhnout občany blíže k rozhodování o věcech, které jsou pro nás společné. Prostředky, které počítají s participativní části, jsou stanoveny zatím na pět milionů korun a občané v jednotlivých městských částech budou moci s tou částí, která je určena pro jednotlivé městské části, hospodařit,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Projekt může navrhnout každý občan, starší osmnácti let.

"Veškeré návrhy, které přijmeme, posoudí pracovní skupina pracovníků magistrátu, zda jsou vůbec realizovatelné. Projekty potom přerozdělí mezi občanské komise. Občanské komise na svém veřejném jednání projednají tyto projekty a vyberou konečné dva, které půjdou do finálního hlasování,” vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Kriš.

O nejlepších dvou projektech budou opět hlasovat lidé.

"Vítám to, je to dobré rozhodnutí a dobrý nápad,” řekla obyvatelka Havířova.

"Lidé by se měli sami rozhodnout, co by chtěli, v čem máme ještě nedostatky a co by nám pomohlo k dalšímu rozvoji. Myslím, že pro začátek je to dostatečná částka,” dodal jiný muž.

Přesné informace, od kdy mohou lidé navrhovat, co by si ve městě z participativního rozpočtu přáli, zveřejní radnice v průběhu ledna.
Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

Těšínská stavební s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Mediaservis, s.r.o.
Karviná
od 6 700 Kč do 13 350 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu