Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městům začínají chybět veřejně prospěšní pracovníci

  • Havířov,

Nízká nezaměstnanost způsobuje, že města přicházejí o veřejně prospěšné pracovníky. Úřady práce se primárně snaží uchazeče umístit na otevřeném trhu práce. Kvalita úklidu ve městech tak klesá.

Veřejně prospěšní pracovníci se stali pro města v úklidu takřka nepostradatelnými. Ještě před dvěma lety jich například v Havířově pracovalo více než 140. Nyní jen 45 a těm končí smlouva v únoru.

"V současné době je VPP tak málo, že nemůžeme některé práce vykonávat. Úklid není ve kvalitě, v jaké býval. Dalo by se pracovat ve větším rozsahu," řekl mistr VPP Patrik Zelina.

Městům zprostředkovávají VPP úřady práce a příspěvek na jednoho pracovníka činí 15 tisíc korun. Za úbytkem těchto pracovníků stojí nízká nezaměstnanost.

"Hlavním cílem úřadu práce je, umístit uchazeče na volných pracovních místech na otevřeném trhu práce. Úřad práce je připraven s městy spolupracovat a komunikovat, ale ta situace na volném trhu je taková, že máme více volných pracovních míst než uchazečů v evidenci,” řekla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Města s vyšší procentem nezaměstnaných, kam spadá i Karvinský region, mají větší šanci pracovníky získat.

"Od úřadu práce víme, že VPP pro Havířov budou. Mohli bychom dostat třicet lidí s tím, že náš požadavek je dostat se na číslo 90," dodala referentka komunálních služeb Markéta Cihlářová.

Stejný problém řeší také v Karviné. Město by potřebovalo 100 veřejně prospěšných pracovníků. Úklid bude ale zabezpečovat pouhá třetina.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy