Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov rozdělil peníze pro participativní rozpočet

  • Havířov,

Participativní rozpočet se stal v mnoha městech moderním nástrojem, jak zapojit občany aktivně do rozvoje měst. Předsedové občanských komisí v Havířově se nyní seznámili, jak bude celý proces fungovat v praxi. Někteří příliš nadšení nejsou.

Pět milionů korun. Tak to je částka, kterou radnice rozdělí mezi městské části podle počtu obyvatel v rámci participativního rozpočtu.

“Lidé z těchto částí mohou do 31. března předkládat své návrhy na různé projekty a tím se zapojit do rozvoje města. S tím, že tyto projekty pak posoudí pracovní skupina na magistrátu, která posoudí jejich realizovatelnost a dva nejlepší budou posunuty do občanských komisí,” řekl Ondřej Baránek.

Občanské komise na veřejném setkání rozhodnou, které dva projekty budou zařazeny do konečného hlasování. Toho se opět budou moci Havířované zúčastnit. Město nakonec zrealizuje jeden projekt z každé městské části.

Velké městské části mohou uvažovat o nákladnějších projektech. Například Podlesí má alokovanou částku téměř 960 tisíc korun.

“Lidé postrádají například mobiliář, lavičky, dětská hřiště,” řekl předseda občanské komise Podlesí Jan Szturc.

Menší městské části už tak nadšeny nejsou.

“Ta částka zhruba 92 tisíc korun, o které je řeč, to je problematické. Je to málo. My máme zpracovanou koncepci, co bychom potřebovali. 90 tisíc? To budeme hledat skutečně nějakou drobnost,” uvedl předseda občanské komise Životice Pavel Merta.

Radnice neuvažuje, že by se během roku částka pro participativní rozpočet navýšila. Městské části ale peníze nemusí utratit v letošním roce. Tím pádem by se jim v příštím roce peníze zdvojnásobily. Návrhy mohou lidé podávat na základě formuláře, který naleznou na webových stránkách města, kde jsou zveřejněny i veškeré podmínky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy