Havířov rozdělil peníze pro participativní rozpočet

  • 22. ledna 2019,
  • 12:11,
  • Havířov,
  • Bára Kelnerová

Participativní rozpočet se stal v mnoha městech moderním nástrojem, jak zapojit občany aktivně do rozvoje měst. Předsedové občanských komisí v Havířově se nyní seznámili, jak bude celý proces fungovat v praxi. Někteří příliš nadšení nejsou.

Reklama

Pět milionů korun. Tak to je částka, kterou radnice rozdělí mezi městské části podle počtu obyvatel v rámci participativního rozpočtu.

“Lidé z těchto částí mohou do 31. března předkládat své návrhy na různé projekty a tím se zapojit do rozvoje města. S tím, že tyto projekty pak posoudí pracovní skupina na magistrátu, která posoudí jejich realizovatelnost a dva nejlepší budou posunuty do občanských komisí,” řekl Ondřej Baránek.

Občanské komise na veřejném setkání rozhodnou, které dva projekty budou zařazeny do konečného hlasování. Toho se opět budou moci Havířované zúčastnit. Město nakonec zrealizuje jeden projekt z každé městské části.

Velké městské části mohou uvažovat o nákladnějších projektech. Například Podlesí má alokovanou částku téměř 960 tisíc korun.

“Lidé postrádají například mobiliář, lavičky, dětská hřiště,” řekl předseda občanské komise Podlesí Jan Szturc.

Menší městské části už tak nadšeny nejsou.

“Ta částka zhruba 92 tisíc korun, o které je řeč, to je problematické. Je to málo. My máme zpracovanou koncepci, co bychom potřebovali. 90 tisíc? To budeme hledat skutečně nějakou drobnost,” uvedl předseda občanské komise Životice Pavel Merta.

Radnice neuvažuje, že by se během roku částka pro participativní rozpočet navýšila. Městské části ale peníze nemusí utratit v letošním roce. Tím pádem by se jim v příštím roce peníze zdvojnásobily. Návrhy mohou lidé podávat na základě formuláře, který naleznou na webových stránkách města, kde jsou zveřejněny i veškeré podmínky.
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

VAMOZ - servis, a.s.
Karviná
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

GOLD SPOON s.r.o.
Karviná
od 80 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu