Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dárců krve je v létě nejméně. Proto je mladí včelaři odměnili medem

  • Havířov,

Krevní centra přicházejí kvůli dovoleným v zahraničí o dárce krve, kterých už je tak málo. Dárci, kteří navštívili stanici v Havířově, dostali za odměnu od mladých včelařů med.

V České republice chybí až 150 tisíc dárců krve. Nejméně odběrů zaznamenávají transfuzní stanice v letním měsících, kdy je ale  právě kvůli úrazům a nehodám, krve zapotřebí nejvíce. K tomu ještě platí různá omezení.

“Podle nařízení v celé ČR je omezení při návštěvě různých zemí. Mimo Evropu kam turisté jezdí Egypt, Turecko, tam jsou dva měsíce. Až po návratu z této země mohou darovat. Nově tam máme země evropské, kdy hrozba západonilské horečky nám vyřazuje dárce,” uvedla vedoucí pobočky Krevního centra v Havířově Jana Geryková.

“Když mě kousne klíště, tak nesmím darovat myslím jeden měsíc. Když jsem byla v zahraničí a mimo Evropu, tak je to myslím tři měsíce. Hlídám si to. Určitě bych nešla darovat, kdybych nemohla,” řekla dárkyně krve.

Děti z včelařského kroužku Ambrožíci ví, že stejně jako med, je vzácná i krev. Proto se rozhodli dárce odměnit.

“Já si myslím, že je důležité odměnit dárce krve za to, že se dobrovolně rozhodují darovat krev a tím někomu zachránit život,” řekl mladý včelař.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy