Doprava a školství. To byla témata diskuze náměstků hejtmana s občany Havířova

  • 11:42,
  • Havířov,

Náměstci kraje debatovali v Havířově s občany o problematice v dopravě a školství. Lidé se například zajímali o budoucí možnosti tramvajové přepravy, nebo financování učitelů.

Chceme zavést vodíkovou autobusovou dopravu mezi Ostravou, Havířovem a Karvinou. A také uvažujeme o tramvajové dopravě. To byla hlavní dvě témata, o kterých přišel jednat s občany Havířova náměstek hejtmana.

“Když nějaké město má tramvajové spojení se zbytkem světa, tak mu roste mnohem rychleji HDP. Lidé chtějí podvědomě jezdit tramvají, ne autobusem. Autobus stojí, tramvaj jede. Druhý důvod je ekologický,” řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Diskutující občané, ale měli jiný názor.

"Nevidím to až tak reálně, protože tady proběhla investice do Hlavní třídy včetně nového stromořadí, dále tramvaj nejezdí až tak rychle a v Ostravě by byla zřejmě ukončena na Hranečníku, kde by byl stále ten přestup,” řekl předseda Spolku efektivní doprava Havířova a okolí Radek Kohut.

Druhý náměstek hejtmana se vyjadřoval ke školství. V plánu mají především rozšířit na školách rodilé mluvčí. Zmínil i téma financování a platů učitelů.

“Uvidíme na kolik budou moci ředitelé rozhodovat o nenárokové složce, což se prozatím neví, protože od 1. ledna platí nový způsob financování a ministerstvo ještě nezveřejnilo jaká částka půjde na jednotlivého pedagoga, třídu, na nenárokovou složku platu. Jsem proto, aby ředitel měl kompetenci, aby mohl odměňovat své nejlepší pedagogy, ale jak to bude, ještě nevíme,” vysvětlil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS).

Učitelé ale požadují veškeré navýšení do tarifů a stále zvažují vyhlášení stávky. 
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 15:00 - 19.11. 21:06
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 18:00 - 19.11. 21:06
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 19.11. 21:06
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Comfort Job Agency s.r.o.
Karviná
od 20 200 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků