Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poštovní holub může nalétat i desítky tisíc kilometrů. Nejlepší letci byli k vidění na okresní výstavě

  • Havířov,

Poštovní holub může za svůj život nalétat i několik desítek tisíc kilometrů. Právě na takové ptáky jsou jejich chovatelé patřičně hrdi. Hned několik výborných letců bylo k vidění na spolkové výstavě.

V Těrlicku se konala okresní výstava poštovních holubů. 14 nejkrásnějších a nejvýkonnějších pak postoupilo na celostátní a středoevropskou výstavu, která se bude v lednu konat v Brně.

“Tam bude vystavovat tak šest, sedm států. Myslím, že letos jsme na dobré úrovni, protože tito holubi mají perfektní koeficient nalítaný. Loni jsme skončili jako OS Karviná na nějakém patnáctém místě, letos doufám, že se dostaneme do top 10,” řekl předseda oblastního sdružení Karviná Rostislav Duda.

Tato holubice nalétala za svůj desetiletý život přes 17 tisíc kilometrů. Nyní už půjde do chovu. Nejdelší návrat měla z Belgie. Její majitel pan Sliwka chová celkem 70 poštovních holubů.

“Je to prakticky každodenní trénink. Ráno pustím, večer pustím. Snaží se každý holub, ale některý to nedokáže. Má hodně překážek, než se dostane ze závodu domů. Nejhorší jsou dravci. Holubi jsou potrhání od dravců,” vysvětlil chovatel Petr Sliwka.

Bohužel, tak jako včelaři, mají i chovatelé poštovních holubů problém s novými mladými členy.

“Poštovní holubářství je pěkný koníček, ale strašně náročný. Chce to denní soustavnou péči po celý rok. Ten holub potřebuje jak se proletět, tak zůstat v klidu na holubníku, potřebuje krmení, není to levná záležitost a když ta mládež nenajde pochopení u rodičů, tak se není čemu divit, že je holubářů tak málo,” řekl havířovský chovatel holubů a myslivec Václav Přeček.

Na Karvinsku je v současné době zhruba 75 chovatelů, kteří aktivně s poštovními holuby závodí.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků