Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Změna hudebního žánru. Housloví talenti z Havířova a Jablunkova společně nacvičují projekt Rockové housle

  • Havířov,

Rockové housle, tak se jmenuje netradiční projekt mladých talentů z havířovské ZUŠ L. Janáčka. Na letním soustředění v Karlově pod Pradědem se k nim připojili houslisté z Jablunkova, kteří si změnu repertoáru patřičně užívali.

Klasická hudba neodmyslitelně patří k základům výuky v uměleckých školách. Mnozí žáci by však po čase chtěli zkusit i jiné hudební žánry a právě těm se nyní nabízí možnost zahrát si na housle světoznámé rockové skladby. Spolek Hudba nezná hranice z Havířova pro ně připravil letní soustředění v Karlově pod Pradědem, kde pod vedením zkušených lektorů nacvičovali na koncerty hudebního uskupení The Strings žáci havířovské a jablunkovské ZUŠ.

Iveta Kočí Palkovská, autorka projektu Rockové housle:  "Vytvořili jsme projekt Rockové housle aby děti začaly hrát taky něco jiného než jenom klasiku na housle, takže jsme vytvořili rockový repertoár a chtěli jsme dát příležitost dětem i z jiných měst. Jako první se přihlásil Jablunkov, takže jsou tady i děti z Jablunkova, skamarádili se, sehráli se a je to super.V prvním týdnu v září nás čekají už ostré rockové koncerty, máme zatím domluvené tři akce."
Anketa s houslisty The Strings: "Jmenuju se Míša, na housle hraju osm let a nám se strašně zalíbil tenhle nápad že hrajeme jinou hudbu než tu klasiku a tam ty naše lidovky, takže hrajeme konečně něco nového, takové ty rockovky a jsme spokojeni."
"Předtím jsem hrál na klavír, to mě nebavilo. Teď hraju na housle a proto jsem tady."
"Hrajeme každý den ráno a po obědě a potom ještě chvíli večer."
"Já jsem Vendy ze ZUŠ v Jablunkově a dostali jsme se tady přes spolek Hudba nezná hranice z Havířova, kteří nám nabídli zapojit se do tohoto projektu, tak jsme se rozhodli že to zkusíme. Moc se nám tady líbí a doufáme, že se nám bude dařit i nadále. První vystoupení nás čeká v sobotu v Žermanicích."

Děti se po dlouhé koronavirové pauze jen pomalu dostávají do tempa a tak je nutno cvičit několik hodin denně.

Jana Feberová, náměstkyně primátora Havířova pro školství a kulturu: "My v rámci kulturní komise a v rámci dotací jsme poskytli finanční částku na tady tento projekt a já vidím, že jsou to dobře vložené peníze a myslím si, že budeme podporovat tady tato sdružení a seskupení dále protože děti se tady potkají z různých měst, zahrají si po té dlouhé koronavirové době se zase něco naučí a tady jsou ve skvělém zdravém prostředí a to jim svědčí."

K hudebnímu soustředění neodmyslitelně patří i relaxace a uvolnění, proto pro ně lektoři připravili i zábavný odpočinkový program, kde mohli mladí nadějní houslisté načerpat síly pro další hodiny nácviků.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy