Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mnohé školy v Havířově se potýkají s karanténou. Od středy se zavřou a senioři neuvidí opět své blízké

  • Havířov,

Magistrát v Havířově evidoval v poslední době stále více školských zařízení, kde musí být karanténa. Vláda rozhodla, že od středy budou všichni žáci doma. Pro děti pracovníků složek IZS a zdravotníků bude otevřená jedna škola a mateřinka. Za seniory do domovů nebudou moci opět návštěvy.

Vláda vydala opatření, která se dotknou všech obyvatel. Situace je vážná a také v Havířově stoupá počet nakažených mezi učiteli a dětmi.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Každým dnem je to jiné, každým dnem nám buď přibývá školka, nebo nějaká třída ve škole. Momentálně máme ode dneška zavřenou MŠ Přímou a bude zavírat pan ředitel MŠ u základní školy s polským vyučovacím jazykem. Paní učitelka je pozitivní na covid, tak tam se to zavře. Byla předtím zavřená celá škola, protože tam ti učitelé přecházejí z nižšího na vyšší stupeň. ZŠ Gorkého pokračuje celá v karanténě až do konce tohoto týdne a na ZŠ 1. Máje jsme měli dvě třídy v karanténě a dneska je jedna třída 24 dětí a paní učitelka v karanténě, protože je pozitivní. Doufám, že ten stav se zlepší, ale moc tomu už nevěřím.”

Vy jste na jaře byli postaveni před to rozhodnutí, jestli uzavřít mateřské školy, protože to je v kompetenci samospráv. Jak to vidíte nyní?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Budeme je mapovat tak, jak jsme mapovali v tom minulém období mateřské školy, protože už se stávalo, že bylo ve školkách šest, sedm dětí, což je málo, aby jel provoz. Budeme to mapovat a pokud situaci nevyřeší v Praze, tak budeme muset přistoupit k opatřením tak, jak jsme to dělali, že rada rozhodla o uzavření mateřských škol. Po té už byly uzavřeny všechny.”

V sociálních zařízeních platí opět zákaz návštěv. Senioři to nesou podle ředitele těžce.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Ne všichni byli informováni hned v ten pátek, protože vyhlášení přišlo ve čtvrtek a platilo od půlnoci ze čtvrtka na pátek. Čili co jsme stihli informovat rodinné příslušníky a samozřejmě se informovali klienti, kteří byli schopni pojmout tuto informaci. Nicméně ta nálada po tom oznámení je literárně řečeno na bodu mrazu.”

Problém s ochrannými pomůckami domov prozatím nemá.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Nabídka je opravdu velmi široká na trhu. Není problém nakoupit nebo zajistit na trhu dostatek materiálu. Takže my se držíme toho, že na čtyři až šest týdnů materiál máme na zásobách.”
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Já bych chtěla apelovat na rodinné příslušníky, aby opravdu dodržovali zákaz návštěv, protože někteří se domáhají návštěv. Já to chápu, rozumím i tomu, že to je těžké pro seniory zůstat bez svých blízkých, nicméně jedná se o nejvíce ohroženou skupinu obyvatel a uděláme všechno proto, aby se nákaza do domova seniorů a respitní péče nedostala, ani do dalších sociálních služeb, které tady jsou.”

Denní stacionáře, ať v sociálních službách, nebo v Santé prozatím za přísných bezpečnostních opatření jsou v provozu. Od středy budou uzavřeny všechny školy kromě mateřských. Zajištěna bude výuka pro děti pracovníků Integrovaného záchranného systému, včetně zdravotníků. Pro děti od šesti do deseti let je k dispozici ZŠ M. Kudeříkové. Rodiče malých dětí mohou v případě potřeby využívat MŠ Horymírova.
BASIC ČR, z.s. - Karviná
Karviná
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o. - LIDL U Nádraží Havířov
Havířov
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

KONSTRUKTIAL s.r.o.- Petřvald
Petřvald
od 20 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků