Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov chce být připraven. Zřídí covidové jednotky pro seniory z domova, kteří by měli lehký průběh onemocnění

  • Havířov,

Havířov se připravuje na možný výskyt nákazy v domovech senioru a vytvoří covidové jednotky pro pacienty, kteří by nevyžadovali lékařskou péči. Lůžka vzniknou v uzavřených denních stacionářích.

Ministerstvo zdravotnictví požaduje, aby zejména domovy seniorů vyčlenili místa pro infekční klienty. Ve středisku Luna v Havířově to ale z dispozičních důvodů nelze. Proto město přišlo s jinou variantou.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “V tuto chvíli jsme vyčlenili dvě místa. Jedno místo je na stacionáři Lipová, kdy v těch prostorách bude vytvořeno prostředí, aby tam mohla být navezena lůžka a další prostor je na denním stacionáři pod Sociálními službami města Havířova. Na obě tato místa budou převezení klienti ať domova seniorů, nebo chráněného bydlení, kteří budou mít pozitivitu, ale nebudou vyžadovat lékařskou péči. Co se týče zaměstnanců, kteří by u těchto pozitivních klientů byli, pak by si zabezpečovali veškerou službu zaměstnanci domova seniorů. Měl by to na starosti pan ředitel doktor Dlábek a pokud by bylo v jakékoliv službě, teď už hovořím nejen o domově seniorů, ale v jakékoliv službě, tak my tady máme tři příspěvkové organizace, které jsou mezi sebou schopny velmi dobře spolupracovat. Už jsme si to vyzkoušeli v té první vlně a pokud to bude nutné, tak se budou uzavírat služby, které jsou méně potřeba. To znamená nějaké poradenství, nebo služby, které nemusí být akutně poskytovány.” 

Koupit polohovací a plně vybavená lůžka v této době není jednoduché. Městu se jich podařilo zajistit šest. Další lůžka mohou být do stacionářů případně dovezena z domova.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Měly by být kompletní, včetně bočnic, hrazdiček, prostě kompletní lůžko pro seniory, které bude polohovací. Lůžka by měla být dodána v příštím týdnu. My dovybavíme lůžkovinami a dalšími věcmi a budeme tak připravení, pro možnost ubytování těchto seniorů.”

Další kapacita lůžek vznikne přímo v domově seniorů ve středisku Helios v suterénu.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Havířov středisko Helios ve své podstatě vytvoří covid jednotku v suterénních prostorách tohoto střediska, které jsou ovšem přirozeně osvětlené. Mají okna, je možné odvětrávat, je tam zázemí, co se týče hygieny skladovacích prostorů a dalších záležitostí. Takže na středisku Helios jsme schopni pokrýt předběžně asi patnáct osob.”Oldřich Robenek - areály OKD Karviná
Karviná
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků