Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lovíme proto, abychom chovali. Nechováme, abychom lovili. Myslivci se chystají na hony

  • Havířov,

Přesto, že platí nouzový stav, havířovští myslivci se chystají na hony. Celkem by jich chtěli do konce roku uspořádat tři. Hlavním úkolem je regulace zvěře, která v lesích páchá škody. Ty musí myslivecká sdružení hradit.

Lovíme proto, abychom chovali. Nechováme, abychom lovili. To je motto myslivců, kteří se chystají na hony. Důležitá je regulace pohlaví u zvěře, myslivci musí dohlížet, aby nedocházelo k přemnožení škodné, kam spadá například liška, divoké prase, nebo jezevec. Zajíci a spárkatá zvěř okusují mladé stromky. Veškeré škody napáchané zvěří, pak musí hradit myslivecká sdružení. I proto mají nimrodi v nouzovém stavu výjimku, a to i ze zákazu nočního vycházení.

Daniel Varga, hospodář havířovského mysliveckého spolku: "Lesům ČR jsme platili škody ve výši zhruba 23 tisíc korun ročně. Ty peníze nám nikdo nedá, my si je musíme vydělat. Tím, že se u nás vyskytl covid a situace je taková, jaká je. Nejde jen o naše sdružení, ale jde o všechna sdružení. Náš finanční přínos je z akcí. Ples, který není, srnčí hody, také padly. Pronájem chaty také, protože nemohou být hromadné akce. Naše příjmy jsou zanedbatelné a z toho, co máme našetřeno, z toho letos žijeme. Škody způsobené zvěří, musíme platit z těchto peněz. Takže nám hrozí, že se na ně můžeme skládat, jako členové, abychom zaplatili tyto škody. Chceme dělat všechno proto, abychom ty škody způsobené zvěří, jak okusem spárkaté, vytloukáním srnců, divoká prasata, liška, snížili. Máme 40 kusů lišek odlovených za rok.”

Hony mají sice myslivci povoleny, nesmí ale pořádat poslední leč. Nyní ani neví, kolik členů bude ochotno se honů zúčastnit.

Václav Přeček, předseda havířovského mysliveckého spolku: "Hony máme naplánovaných tři v letošním roce. Začínáme 28. listopadu s prvním honem, podle zájmu o hon. Pokud víme, tak naši členové prozatím nemocní nejsou, takže ty procházky v lese jim prospívají, nemají žádné problémy. Může mít někdo strach, se zúčastnit ve větším kolektivu akce. Obvoláme je všechny a podle toho budeme dělat leče. Začneme jako tradičně v Datyních. Co čtrnáct dnů v prosinci máme naplánovány hony, ty už jsou naplánované dlouho, to jsme ještě nevěděli, že bude druhá vlna. Ale naplánovali jsme to střízlivě, že budou tři hony tak, abychom prošli celý revír. Druhý hon bude Suchá a třetí hon budou Životice."

Myslivecké sdružení bude včas informovat veřejnost, kdy a konkrétně, ve kterých lokalitách se budou myslivci pohybovat, aby nedošlo ke zraněním.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků