Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři v domovech nechápou, proč je testují

  • Havířov,

Antigen testy už dorazily i do Havířova. Domov čeká nelehký úkol, otestovat stovky zaměstnanců i seniorů. Vysvětlit klientům, co jim zdravotníci dělají a proč, je mnohdy velmi problematické.

Nařízení ministerstva zní jasně. Testujte všechny co pět dní. Zaměstnanci domovů si ale říkají, zda se vůbec někdo zamyslel, jaká je situace v praxi. Senioři jsou vystrašení, zmatení a mnozí nespolupracují. Tato klientka je v podstatě výjimkou.

Martina Ševčíková, vrchní sestra Domova seniorů Havířov: “Jsou samozřejmě uživatelé, kteří se brání, jen když nás vidí přijít a vidí, že se něco chystá. Už se začínají bránit, ohánět rukama. Včera se dokonce stalo, že nás i uživatel kopal. Musela jsem si přivolat posilu. Museli jsme u něho být tři, abychom ten odběr mohli udělat.”

Ve dvou střediscích domova seniorů v Havířově budou pravidelně testovat zhruba 450 lidí. Prozatím z 260 vzorků vyšel pozitivní u jednoho zaměstnance.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Testování klientů co pět dnů je pro ně natolik stresující, natolik devastující, ani ne tak zdravotně, jako psychicky, že bych chtěl požádat zodpovědné osoby, aby nás k tomu nenutily. Protože klienti, byť se mají cítit jako doma, tak v tom režimu, kdy jsou zakázané návštěvy, nesmí opouštět areál domova a jsou další a další omezení, tak je to těžké. Nemohou se navštěvovat v domově zcela bez omezení, omezené volnočasové aktivity. Už toto je pro ně hodně stresující a ještě ne všichni jsou to schopni pochopit. Z mého pohledu je to když ne nadbytečné, tak to nevyrovná ten záchyt tomu stresu klientů, abychom mohli říct, ano je to úplně super, testujeme co pět dnů. Pokud se nám podaří testovat zaměstnance co pět dnů, tak ten záchyt by měl být maximální a tudíž zavlečení infekce minimální.”

Domovu bylo přiděleno celkem 4800 antigen testů. Uvítali by, kdyby se systém změnil a seniorům by byly odebírány vzorky například dvakrát do měsíce.
Active Colour s.r.o.- Karviná
Karviná
od 3 600 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o. - LIDL U Nádraží Havířov
Havířov
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Č. Těšín
Český Těšín
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků