Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově nezaznamenali vážné negativní účinky po očkování, lidé po prodělaném covidu mohou s vakcínou počkat

  • Havířov,

Procento lidí, kteří se chtějí očkovat, stoupá. S tím ale i otázky, zda se objevují nežádoucí účinky, jestli před očkováním zjišťovat protilátky, nebo kdy je vakcína vhodná po prodělání nemoci. Na odpovědi jsme se ptali v havířovské nemocnici.

Očkování je zřejmě jedinou účinnou zbraní proti covidu. I v Havířově je o vakcíny mezi veřejností zájem. Zdravotníci proočkovali zhruba pět tisíc lidí bez vedlejších negativních účinků.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: "S žádnými vážnými i méně vážnými reakcemi jsme se zatím nesetkali."
Ptají se lidé čím jsou očkování, mají třeba výhrady k určitým vakcínám?
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “Musím říct, že většinou se lidé neptají, spíš bych řekl, že nám výrazně důvěřují. Ale obecně každý je seznámen s vakcínou, která je mu podána.”

Mnoho lidí už covid prodělalo a někdy neví, kdy mohou jít po nemoci na očkování.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Samozřejmě je možné očkovat i 14 dní po ukončení onemocnění, ale vzhledem k tomu, že se předpokládá, že člověk má vytvořené protilátky, tak to není nezbytně nutné. Zrovna v této situaci, kdy těch látek není dostatek, tak bych doporučil, prosil, aby lidé, kteří prodělali toto onemocnění, tak aby opravdu nespěchali."

Lidé se často lékařů ptají i na význam měření protilátek před očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: "Smysl to nemá, protože protilátky po prodělání nemoci nevydrží v těle dlouho a navíc nejedná se jen o protilátky, ale o buněčnou imunitu, kterou si pacient vyšetřit nemůže. Ideální je nechat se naočkovat po prodělání onemocnění zhruba za tři měsíce, ale eventuálně může i dřív."

Stejně jako v jiných městech, i Havířově se připravuje spuštění velkého očkovacího centra, to se nyní chystá ve víceúčelové hale Slavia.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy