Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S prvním testováním pomáhali dětem ve školách rodiče, budou moci i nadále

  • Havířov,

Den s velkým D pro školy nastal. Děti prvního stupně se mohou opět učit prezenčně, podmínkou je ale negativní test. Zejména rodiče malých dětí měli obavy, zda samotestování jejich ratolesti zvládnou, a tak někteří raději vyrazili napoprvé do školy s nimi.

V Základní škole F. Hrubína v Havířově na to vyčlenili část chodby.

anketa: “Já jsem přišla s dcerou z důvodu obavy, protože jsme nevěděli, co přesně je čeká, jak ten test bude probíhat. Malá se trochu bála jít do školy po tak dlouhé době, tak jsme nevěděli, co je čeká.”

Jak jste to zvládli to testování?

anketa: “Úplně v pohodě, je to zkraje nosu. Děti se nemusí vůbec bát. Je to otázka chvilky.”
anketa: “Bylo to dobré, já jsem se nebála.”

Příště už se budeš testovat bez maminky?

anketa: “Nevím.”
anketa: “My jsme byli na PCR testu v nemocnici a Ondrášek to strašně špatně snášel, protože mu strkali až dozadu tu vatičku a tak jsem se bál, jestli tady nebude dělat trochu scénu. Tak jsme pro jistotu přišli spolu. Ale zvládl to krásně, je šikovný.”
anketa: “Vůbec to nebolelo, spíše to lechtalo.”

Na tuto školu přišlo nakonec s dětmi patnáct rodičů.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “Podle doporučení MŠMT tak umožníme rodičům žáků prvních až třetích tříd, aby u toho testování byli pokaždé, pokud o to projeví zájem.”

Samotestování ve třídách dopadlo dobře, děti premiéru zvládly.

Monika Slívová, učitelka ZŠ F. Hrubína Havířov: “Největší obavy jsem měla z toho, aby si děti neublížily, aby si nedávaly tu tyčinku daleko do nosu. Potom jsem se také bála toho, jak to bude pokračovat, jestli to všichni zvládneme a myslím si, že jsem byla více nervózní než ty děti. Myslím, že to zvládly výborně.”
anketa: “Paní učitelka nám poslala video a měli jsme se podívat, jak se testuje. Šimralo to hodně, ale jinak dobré.”
anketa: “Já jsem se bála, že to bude bolet a že mi budou téct slzy, ale nakonec to spíše šimralo.”

Co ti říkali rodiče než jsi šla do školy?

anketa: “Že si to mám dělat opatrně, ať se nepíchnu.”
anketa: “Pro mě bylo nejlepší, že mi vyšel negativní test, protože kdybychom zase trčeli na distanční výuce, to by bylo pro každého hrůza hrůzoucí.”

Všechny školy se shodují, že poslední dny příprav byly náročné.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “První náročnou zkouškou bylo pozdní dodání materiálů ministerstva. Neříkám testy, ale těch podkladů, jak postupovat, abychom se vyznali v těch různých výjimkách. Když vám to přijde ve středu odpoledne, začnete to studovat, během čtvrtka to začnete chystat, aby to v pátek šlo k rodičům a ještě s těmi rodiči komunikovat, protože na to čekali, že to prostě přijde.”

Učitelé museli ukázat také lidovou tvořivost.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “Přišlo dvacet těch testovacích sad, ale k nim přišla krabička jen pro deset zkumavek. To byl první problém. Další problém, že tam je v pokynech jeden a půl metrů dodržovat rozestupy a má jednu krabičku pro těch deset zkumavek, to bylo nereálné. Takže jsme si to vyřešili tím, že jsme si vytvořili stojánky z dřevěného hranolu, kdy každé dítě mělo svůj. My jsme školství, takže my si s tím poradíme, protože školy a učitelé jsou v tomto zdatní a samozřejmě musíme poděkovat i rodičům, kteří věří, že děti to s námi zvládnou a úplně tady zbytečně nechodí, aby viděli, že to probíhá v pořádku. Takže velký dík patří rodičům i kantorům.”

Ze zhruba sto žáků nakonec s testováním nedalo souhlas deset procent rodičů. Těmto dětem bude připravován učební materiál na doma.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy