Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sociální pracovníci se těšili na až 50tisícové odměny za covid, organizacím to působí problémy

  • Havířov,

Dostanete odměnu až 50 tisíc korun za práci v období covidu. Za tuto zprávu z ministerstva práce a sociálních věcí byli rádi všichni zaměstnanci v sociálních službách. Má to ale háček. Pokud by organizace vyplatili odměny nyní a najednou, zaměstnancům by se značně zvýšila průměrná mzda.

Domov seniorů v Havířově dostal na účet dotaci 12 milionů korun z ministerstva práce na vyplacení odměn za práci spojenou s epidemií. Pokud by ale peníze vyplatil hned v následující výplatě, jak to zaměstnanci pochopili, organizaci by to stálo zhruba další čtyři miliony. Jak je to možné? Vyplacená odměna ve výši až 50 tisíc korun by pracovníkům zvedla průměrnou mzdu a organizacím tedy náklady na dovolenou, příplatky, nebo nemocenskou.

V rozhodnutí ministerstva je sice napsáno, že organizace mohou peníze vyplatit nejpozději do konce roku a mohou si odečíst z odměny zvýšené náklady, to ale v Havířově nechtějí.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Z pohledu zaměstnanců, ale i z pohledu vedení je to určité poděkování za práci v době covidu odvedenou, tak nechceme tyto dotace nijak krátit. Rozhodli jsme se společně se zřizovatelem, že celý objem dotací bude vyplacen, ale bude vyplacen ve dvou splátkách, a to za červnovou výplatu, termín je 10. července, bude jedna pětina a čtyři pětiny budou vyplaceny v červencové výplatě, čili 10. srpna. Toto nám alespoň trochu pomůže, že budou rozprostřeny náklady na celý zbytek letošního roku a první čtvrtletí následujícího roku.”

Vysvětlit zaměstnancům, že před dovolenou odměny v plné výši nedostanou, nebylo jednoduché.

anketa: "Paní Maláčová se k tomu vyjádřila na sociálních sítích. Nám bylo sděleno, co nám bylo sděleno, že to nedostaneme naráz. Samozřejmě člověk s tím počítá, není to úplně málo peněz, ale ve finále, co chcete dělat? Hlavně, aby jsme to dostali.”
anketa: "Já si myslím, že to je v pořádku, že náš pan ředitel ví co dělá, aby to bylo pro nás zaměstnance výhodné a dobré.”

Ředitelé organizací jsou názoru, že problémům by se dalo předejít, kdyby dotace byla vyplacena jako jednorázová věrnostní odměna, která není zahrnuta do průměrného platu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy