Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice v Havířově likviduje bakterie, viry i pachy speciální technologií

  • Havířov,

Havířovská nemocnice je první v České republice, která likviduje viry, nebo bakterie pomocí ozónu. Box, či pokoj je před příjmem pacienta zcela bezpečný. Další speciální přístroj umí také dezinfikovat oblečení. Nové technologie se postupně instalují i do dalších nemocnic.

Covidová epidemie ukázala, jak neviditelný vir může být zákeřný ve svém šíření. Nejen z tohoto důvodů se rozhodl kraj podpořit nemocnice v investici do chytré likvidace virů, ale i pachů, či plísní pomocí ozónu. Na téměř padesáti boxech oddělení ARO, JIP ale i standardních pokojích jsou umístěny ve stropě generátory, které během pár minut dezinfikují celý uzavřený prostor.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Po opuštění pokoje, dřív, než se naveze další pacient k hospitalizaci, tak ten pokoj celý zásobí ozónem, který ten pokoj čistí po dobu deseti, patnácti minut a následně se během půl hodiny ten plyn, ozon se sám rozpadne a může se bezpečně do místnosti vejít. Ten ozon má úžasnou vlastnost, že bez výjimky celý prostor vyplní, každý centimetr čtvereční, včetně toho, když otevřeme skříňky pro pacienty. Takže ten následující se nemusí bát a dejme tomu i v rámci covidu, že by došlo k nějakému přenosu.”

Stropní generátory jsou i na novorozeneckém oddělení.

Petra Kubalová, pacientka: “Já si myslím, že to je dobře. Tady je sice čistoty dost a asi každá taková vychytávka dobrá věc, zvlášť v dnešní době.”


Kromě toho má nemocnice dvě mobilní jednotky tzv. ozonové pračky, do kterých se vloží oblečení, nebo obuv hospitalizovaných pacientů a opět pomocí ozonu dojde k likvidaci virů, bakterií i pachů. Třetí vychytávkou je robot, který dezinfikuje díky záření.

Petr Baránek, provozně technický náměstek NsP Havířov: “Tento robot, když přijede do místnosti, zatáhnete za ním žaluzie a zavřete dveře, aby nemohl nikoho oslepit, tak sám se rozjede a vydezinfikuje svým zářením veškeré kouty, do kterých dokáže dosvítit. Robot je naprogramovaný tak, aby ten prostor už dopředu znal.”

Havířovská nemocnice je první v republice, která má tyto technologické novinky. Nyní se instalují i v dalších.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Krom nemocnice Bílovec to máme u nás ve všech krajských nemocnicích. Potom v druhém sledu to vyzkoušela i fakultní nemocnice, která to nainstalovala na jedno oddělení, ale tak se jim to líbilo, že budou dokupovat další.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy