Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov chce větší kontrolu nad energetickými projekty, vytvoří společnost s ČEZ ESCO

  • Havířov,

Havířov bude vlastnit 49% akcií v nově založené společnosti s ČEZ ESCO. Mnozí opoziční zastupitelé si myslí, že se město chystá k odpojení od centrálního vytápění. Primátor tvrdí, že se nic takového nechystá.

VIDEO: TV Polar

Město musí být soběstačné a mít možnost si některé energetické projekty řídit samo. Právě proto Havířov založí společnost s ČEZ ESCO. Někteří zastupitelé mají obavy, že dojde k odpojení od centrálního zásobování teplem.

Martin Rédr (Piráti), zastupitel: "Je předpoklad, že když se odpojí část domů z Havířova, teplárna pojede dál na plný výkon, takže ty emise z ní se nesníží a navíc ještě přibudou lokální emise v podobě drobných kotelen, které budou na plyn vyrábět to teplo.”

Opozici také vadilo, že město bude menšinový vlastník s 49% akcií.

Milada Halíková (za KSČM), zastupitelka: "V nové společnosti nebude mít město většinu a nebude moci na žádné úrovni rozhodovat, co se skutečně v této společnosti bude dít." 

Vedení radnice tvrdí, že cílem nové společnosti není odpojení od centrálního zásobování teplem.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já si myslím, že se komíny stavět nebudou, určitě ne v dohledné době. My tím, že deklarujeme, že chceme zachovat ten systém toho zásobování teplem, tak lidé mohou být v klidu. My potřebujeme řešit energetiku nejen co se týče teplárenství, ale energetiku co se týče elektrické energie. To není odchod z jednoho monopolu a vytvoření monopolu města, to je vytvoření nějaké synergie, která v rámci těch možností může fungovat. Na druhou stranu městu to dává více alternativ při rozhodování a nebude odkázáno jen na jedno řešení a čekat na to, až někdo dá cenu a vy řeknete ano, tu cenu musíme akceptovat."

Za svůj podíl v nové společnosti s názvem ENVEZ Havířov zaplatí 4,6 milionu korun.

Nahlásit chybu
Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

TEDOM a.s. - Bohumín Vrbice
Bohumín
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail