Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova, místní argumenty nepřesvědčily

  • Havířov,

Obyvatelé Životic chtějí více informací o plánované výstavbě obchvatu. Během veřejné debaty se zástupci města i Ředitelství silnic a dálnic ale ke schodě nedošli. Ne všichni jsou ale proti stavbě. Například obyvatelé na Bludovickém kopci by obchvat uvítali.

V Havířově Životicích se po dvou letech konala opět veřejná diskuze na téma výstavby obchvatu. Právě místní obyvatelé se stavbou nesouhlasí. Tvrdí, že silnice by Životice rozdělila na dvě části.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “My se budeme snažit vysvětlovat, že stavba je přínosná pro celé město Havířov. To znamená, že dopravu, která nyní prochází centrem Havířova, vyvedeme mimo centrum Havířova a do budoucna budeme moci například dvoupruh změnit na jednopruh a ten druhý pruh vyhradit pro cyklostezky. Budeme se dneska o tom bavit, budeme se snažit diskutovat a řešit faktické věci.”

Iniciátorem debaty byl místní občan, se kterým město řešilo také petici.

David Kolarčík, iniciátor setkání a místní občan: "Nikdo neví, co má čekat a je to způsobeno tím, že informací je pramálo a dnešní setkání by mělo přispět k tomu, aby ti lidé se dozvěděli mnohem více informací o dané problematice, říct svoje náměty. Já předpokládám, že občané se dozví informace ze strany města a ŘSD, tak zároveň by se město a ŘSD mělo dozvědět pocity, nálady, náměty ze strany občanů. Já vím, že to je možná bláhové, ale ten dialog by tady měl zaznít.”

Argumenty pro výstavbu obchvatu místní nepřesvědčily.

anketa: "My s tím nesouhlasíme, jsou nás tisíce, tak si to uvědomte a netvrďte stále to stejné. Tu jde o šílenou stavbu.”
anketa: "Podle mého názoru není provoz Havířova extrémní, je ve srovnání s porovnáním s jinými městy velice nízký, bez nákladní dopravy a vy tady chcete čtyřicet let starou megalomanskou stavbu.”

Naopak, kdo by obchvat uvítal, jsou obyvatelé, kteří bydlí na Bludovickém kopci.

anketa: "To je slibované už padesát let a stále se nic neděje a vidíte, že skutečně ten provoz je tady šílený a projít cestu někde, to je na deset minut čekání.”

V současné době je dokončena technicko-ekonomická studie. Následně musí dojít ke schválení EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Samotná stavba obchvatu by mohla nejdříve začít v roce 2028.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy