Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zvířata adoptovaná v době pandemie prozatím lidé do útulku nevracejí

  • Havířov,

V útulku Max během covidu úplně zmizeli malí psi. Ošetřovatelé jsou rádi za každé zvíře, které dostane nový domov. Současně ale měli obavy, aby se nevrátili zpět. To se prozatím nestalo a velký zájem je i o kočky.

VIDEO: TV Polar

V pandemické době je zájem o všechna zvířata v útulcích. Ani v tom havířovském dlouho nezůstane pes, kočka, morče či králík.

Dagmar Polaková, vedoucí útulku Max: "Tak během toho roku bylo cca 400 odchytů pejsků, do adopce jich šlo zhruba 200 a původním majitelům 245. Pár se jich vrátilo, ale je to úplně zanedbatelné množství. Opravdu ti pejsci zůstávají v rodinách."

Překvapilo vás to?

Dagmar Polaková, vedoucí útulku Max: “Překvapilo, protože jsme spíše počítali, až nastane normální režim, že lidé začnou chodit do práce, že nám ty pejsky začnou vracet a prozatím se to nestává. Zůstávají většinou starší, nemocní a těžko umístitelní. To znamená, že tam byla zanedbaná výchova, socializace těch pejsků a ne každý se hodí do rodiny třeba s dětmi.”

Útulek má v letošním roce i hodně koček.

Dagmar Polaková, vedoucí útulku Max: "Ten počet 41, ale máme tu hodně kojících matek, každá má tak čtyři, pět koťat, takže proto ten počet je takový. Ale i přesto, že město podporuje kastrační program, tak těch koček je stále hodně a kočka je schopná porodit i dvakrát, třikrát za rok.”

Útulek prozatím neumožňuje venčení psů, a to také proto, že v něm zůstali jen ti velcí a hůře přizpůsobiví. Díky nízkému počtu ale na ně mají více času ošetřovatelé, na které jsou zvyklí.

Eva Bergerová, ošetřovatelka v útulku Max: "Snažíme se o to, aby byli všichni vyvenčení každý den. Máme tady velký výběh, takže jim házíme aporty, snažíme se s nimi mazlit, vyčesáváme je tam. Takto komfort mají opravdu. Je to hodně zajímavá práce, člověk může být každou chvíli v ohrožení, ale prostě ti pejsci, je to vášeň. I s kočkami je to někdy dobré, někdy špatné, ale snažíme se, aby bylo vše v pořádku.”

Pokud je velké horko, ošetřovatelé ochlazují vodou kotce i veškeré prostory. Zvířata mají vždy možnost se schovat do stínu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy