Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na koupališti v Havířově cvičili policejní potápěči nováčky

  • Havířov,

V České republice je zhruba třicet speciálně vycvičených policejních potápěčů. Dostat se do útvaru je velmi náročné. První nácvik nováčků se koná v bazéně. Dobré podmínky policistům nabídli v Havířově, na tamním letním koupališti.

Ve Frýdku-Místku působí specializovaný útvar policejních potápěčů, který spadá přímo pod prezidium. Nyní do svých řad potřebují nové posily. Právě výcvik dvou nováčků se konal na havířovském koupališti, kde mají hluboký šestimetrový bazén.

Jan Bauer, policejní potápěč: "Na základě toho dnešního výcviku zjistíme, jestli vůbec mají nějaké základy potápění, které by byly vhodné, ke vstupu k našemu útvaru. A jestli jsou vhodní uchazeči se uvidí až postupně, kdy je vezmeme do reálných podmínek, ve kterých pracujeme. Je to blíže technickému potápění a pracujeme konkrétně náš útvar ve větších hloubkách ze speciální technikou a ve vodě, která se hodně odlišuje od této bazénové. Takže špinavá voda a práce většinou pohmatu. Většinou jsme využíváni, abychom pátrali po věcech, které buď pochází z trestné činnosti, nebo s nimi byla trestná činnost páchána, nebo pátrání po osobách.”

V celé České republice je vycvičených policejních potápěčů zhruba třicet. Dostat se do útvaru je prestižní záležitost.

Jakub Sehnal, policista: "Tím, že jsem byl u policie a vím, že je tady ta specializovaná jednotka, které si fakt vážím, protože tady specialisté jsou, tak je mi velkou ctí, že mohu být vůbec na té stáži, že jsem se sem dostal.”
David Hudzietz, policista: "Odzkoušeli jsme si vyvažování pod vodou, kdy na tom musíme pracovat a zlepšovat to, protože jsou rozdílné suchý oblek a polosuchý oblek, kdy suchý oblek je do větších hloubek, kde už je ta teplota kolem čtyř stupňů až nuly. V tomto se musíme zlepšovat. Tato jednotka je světově uznávaná jako špička, už od mala se tady snažím dostat a doufám, že to bude úspěšné.”

Policisté z této jednotky například byli povolání v roce 2019 do Maďarska, kde se na Dunaji potopila výletní loď. Pomáhali zmapovat jeji polohu pro následném vytažení.

Útvar jezdí také na misi v rámci pomoci rozvoje balkánských zemí.



David Bajger, vedoucí oddělení speciálních potápěčských činností a výcviku:
"Díky této spolupráci jsme se dostali i do Bosny a Hercegoviny, kde pomáháme rozvíjet činnost místní civilní obrany, která se také zabývá likvidací výbušnin a různých vojenských pozůstatků po válce v Jugoslávii a mají takovou potápěčskou skupinu, která toto provádí pod vodní hladinou. Na základě této dohody, jsme byli nakontaktováni a vznikla spolupráce, která trvá již devět let a tyto lidi jsme začali školit, jak provádět tuto činnost při pátrání, vyzvedávání munice po válce.”

Policisté si váží, že právě Havířov jim při výcviku vyšel vstříc. Na koupaliště se vrátí ještě dvakrát.



Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "Když nás policisté oslovili, že by tady chtěli absolvovat výcvik nováčků, kteří by měli následně být profesionálními potápěči u policie, tak jsme neváhali ani chvilku. My jsme za to rádi. Jednak je to pro nás i určitá reklama, ale priorita byla, že jsme chtěli policistům pomoci a já spatřuji v práci policie a jejich potápěčů, že se jedná o činnost, která je velice potřebná a já je za to obdivuji a jsem rád, že tady jsou.”

Útvar zajišťuje potápěčskou činnost, veškeré výcviky, zdokonalovací kurzy a přezkoušení pro všechny policisty, kteří se v jiných útvarech věnují potápěčské činnosti.  Speciální policisté z Frýdku-Místku školí také instruktory pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy