Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířovském očkovacím centru se očkuje stále více dětí, ty se nechtějí testovat ve škole

  • Havířov,

Zatímco první pátek v červenci přišlo do očkovacího centra v Havířově na dvacet rodičů se svými dětmi, další týdny už to bylo ve stovkách. Jako nejčastější důvod uvádějí děti pro vakcinaci cestování a také se nechtějí opakovaně testovat ve škole.

Během pátečního dne by zde do očkovacího centra v Havířově by mělo přijít až 400 dětí. Právě v Havířově očkují děti z celého Karvinska, a to vždy v pátek. Celkem dostalo vakcínu už zhruba 1300 dětí. Velká část pak už chodí na druhou dávku, což může mít své výhody.anketa: “Nechal jsem se očkovat hlavně z důvodu, abych se nemusel nikde testovat. Ani ve škole, nebo kdybychom jeli na dovolenou. A také, aby ten covid co nejrychleji zmizel.”
anketa: “Já chodím do školy. Bylo strašné být doma půl roku pomalu. Další důvod je, abych se nemusela testovat ve škole. Dvakrát týdně, pak už jednou se testovat, vzalo to nějakou hodinu.”
anketa: “Tak hlavně kvůli cestování, abychom se nemuseli testovat, když někam pojedeme. Myslím si, že to očkování je fakt cesta, abychom už měli normální život, chodit bez roušek a abychom ochránili i ostatní lidi.”
anketa: “My každou hodinu před školou se musíme testovat a potom nemáme čas si přichystat věci. Takže pro mne to je v pohodě.”

Zvládnout i 400 dětí denně není pro očkovací centrum zatím problém.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Havířov: “Tak kapacitu bychom byli schopni rozšířit, ale vše je vázáno od přítomnosti pediatra, dětského lékaře u nás na očkovacím centru. My se snažíme prodlužovat pracovní den pátek od rána až do 18 hodin. Zastávám názor, že pokrýváme a uspokojujeme zájemce i ty, kteří třeba volají o očkování z nějakého důvodu a přicházejí třeba i z jiných očkovacích míst, že tam nebyli uspokojeni.”


Máte tady pediatra. Jaké se projevují a zda se projevují vedlejší účinky po očkování?

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Havířov: “Děti jsou specifická skupina. Jsou úplně jiné než dospělí. My k nim volíme úplně jiný přístup. Umožňujeme, pokud projeví zájem, nebo řeknou, že mají kolapsové stavy, očkování vleže a právě tady u dětí nám dochází k tomu, že se bojí očkování toho samotného procesu. Ale když jim věnujeme více času, tak nakonec řeknou, že to byla jen chvilka a píchnutí nebolelo.”

Zdravotníci apelují na rodiče, aby dohlédli na to, zda se dítě před očkování dostatečně napije a nají. Jako nejčastější reakci pak uvádějí děti bolest po vpichu. Zatímco zájem o očkování u dětí roste, u dospělých naopak klesá.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy