Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domov v Havířově čelí anonymům kvůli hlučným seniorům, zaměstnance to mrzí

  • Havířov,

Domov Helios se snaží, aby senioři prožili zbytek svého života důstojně a v rámci možností aktivně. Proto zaměstnance mrzí, že lidé posílají do zařízení anonymy.

Domov seniorů v Havířově je pobytové zařízení se zvláštním režimem. To znamená, že se zde starají o nemocné lidi s demencí a s Alzheimerovou chorobou. Někteří senioři žijí ve svém světě, mnohdy bezdůvodně křičí, hlasitě volají. To vadí zřejmě lidem v okolí domova a anonymně si stěžují.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "Za naši péči mohu říci, že se maximálně snažíme, aby naši uživatelé zůstali co nejvíce v pohodě, aby byli spokojení, aby svůj život prožili v klidu a to znamená i to, že jejich projevy nechceme medikamenty tlumit. Snažíme se, co nejvíce uživatele aktivizovat. A pokud se třeba jedná o uživatele, který chodí, tak nechceme ho utlumit natolik, aby zůstal ležícím. Chceme, aby si co nejvíce zachoval svou soběstačnost, aby měl co nejvíce té vůle a svobodu pohybu po domově. Samozřejmě, že nás mrzí ne jen ty anonymy, ale i to, že občas na nás někdo zavolá policii, že tady někdo vykřikuje z okna, volá o pomoc. My máme pána, který volá Hanko, Hanko. Zrovna z personálu na tom patře nikdo Hanka není, nikdo se tak nejmenuje, ale přesto tento uživatel tyto projevy má.”

Domov spolupracuje se špičkovou psychiatričkou, která má na starosti dávkování léků, ale také s odborníky na Alzheimerovou nemoc. I proto se například dává vele postele druhá matrace, aby se klient nezranil.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Není cílem domova se zvláštním režimem, aby tyto klienty utlumil a opravdu není naším cílem se dostat do doby, kdy byl natočen Requiem pro panenku, aby to opravdu byli nemyslící, ležící bytosti, ale opravdu jim zachovat to, co zůstává z jejich fyzické i psychické mobility a naopak je v tomto podporovat. I v Havířově jsou různé čtvrtě, kde není zcela klidno, zcela bezhlučno. Je potřeba si uvědomit, že tito lidé se nijak neprojevují, aby obtěžovali ostatní, že to jsou jejich niterní pocity. Takže bych poprosil o vysokou toleranci a uvědomění si, že každý člověk, nebo jejich příbuzní se mohou do této situace dostat a potom by se jim nelíbilo, kdybychom zasahovali tak, jak oni si představují. Takže ta maximální míra tolerance by měla vzejít i ze všech okolních objektů, kteří obývají obyvatelé a kteří nám tady píšou tyto stížnosti.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy