Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bára a Honza jedou na koloběžkách jako o život za podporu paliativní péče

  • Havířov,

Mobilní hospic Strom života funguje od roku 2015. I v Havířově je o zdravotní péči v poslední fázi života velká poptávka. Dva mladí lidé se už podruhé rozhodli pro osvětu a vyrazili na dlouhou cestu na koloběžkách.

Vyčerpaní, ale s dobrým pocitem dorazili na koloběžkách do Havířova za KD Radost tito dva studenti vysoké školy Bára a Honza. Jejich 442 kilometrů dlouhá cesta má už podruhé jediný cíl. Zvýšit mezi lidmi povědomí o tom, co je to paliativní péče a mobilní hospicová péče. Bára s Honzou během šesti dnů navštíví všechna města, kde má Strom života své pobočky.

Bára, podporovatelka paliativní péče: “Znamená to pro nás hrozně moc, protože chceme světu ukázat, že ta paliativní hospicová péče je strašně důležitá, aby lidé věděli, že tady ta služba je a mohou své blízké takhle krásně nechat umřít doma.”
Honza, podporovatel paliativní péče: “Lidé na nás reagují, je to pozitivní reakce. Máme možnost se potkat s lidmi, kteří také podporují hospic. Se starosty, zástupci měst i krajů.”

Únava ještě není?

Honza, podporovatel paliativní péče: “Únava se dneska dostavila, dneska jsme se dostali do toho bodu, kdy jsme se unavili. Naštěstí je to čtvrtý den, máme před sebou ještě dva dny a myslím, že to zvládneme.”

Bára s Honzou to zvládají i díky podpoře lidí, kteří je sledují na sociálních sítích a píší jim podpůrné vzkazy. V Havířově projektu vyjádřili svou podporu i mladí boxeři. Mobilní hospic Strom života si těchto mladých lidí velice váží.

Markéta Blinková, koordinátorka projektu: “Bára s Honzou samozřejmě znají situaci financování mobilní hospicové péče a ví, že těch prostředků není dost. Protože my se snažíme dělat nejen základní věci, které děláme. To je ta zdravotní péče, sociální služby, to je terénní odlehčovací služba, kdy si ta rodina potřebuje oddechnout. Žena je tím nejdůležitějším pečujícím článkem, ale máme také poradnu pro pečující a pozůstalé. A jak jsem říkala, našimi pacienty nejsou jen senioři, ale jsou to lidé v produktivním věku a ti mají malé děti. S těmi dětmi se musí pracovat, aby se dokázaly vrátit zpátky do života. Sice bohatší o tu smutnou zkušenost, ale zase pro nás je to možná dobrá zpráva, že když vidí, že jejich rodiče se dokážou postarat o maminku o tatínka, nebo o sourozence, tak že i oni budou stejně nastavení a že budeme mít základ v dobré mladé generaci, která bude vnímat sociální situaci ostatních úplně jinak, než je dnes běžné.”

Pobočka Mobilního hospice Stromu života funguje v Havířově od roku 2017 a sídlí ve zdravotním středisku na Dlouhé třídě. Během té doby zdravotníci pomohli prožít závěr života mezi svými blízkými více než 250 lidem z Havířova a okolí.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Co se týče paliativní péče, tak bych řekla, že je velmi důležitou součástí našeho života a jsem moc ráda, že Strom života přišel propagovat paliativní péči, protože mezi lidmi není tolik informací, které by si paliativní péče zasloužila a které by měly být k dispozici každému člověku. Se smrtí se setkáváme dnes a denně, setká se s ní každý z nás. Odcházet z života není pro nikoho příjemné ani pro rodinu a už vůbec ne pro umírajícího člověka. Právě mobilní hospice umožňují důstojný odchod z tohoto světa, života.”

Každá ze šesti etap je někomu věnována. Zastávka v Havířově byla pro sedmiletého chlapce s nevyléčitelnou vadou srdce. Podpořit Strom života a mobilní hospic můžete i vy.

3925391369/0800 VS 8777

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy