Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porody v havířovské nemocnici jsou ještě více bezpečné díky přístrojům, které zakoupila radnice

  • Havířov,

Všechny nastávající maminky, které rodí v havířovské nemocnici mají jistotu, že po celou dobu porodu je jejich dítě pod neustálou kontrolou. A to díky dálkovému monitorovacímu systému. Přístrojové vybavení nemocnici zakoupila radnice.

Jakmile začne žena rodit, trvá i mnoho hodin než se dítě dostane na svět. Nyní mají na všech porodních boxech v havířovské nemocnici přístrojové vybavení, které na dálku monitoruje srdeční ozvy i stahy dělohy. Pokud nastanou komplikace, zdravotníci mohou ihned zasáhnout.

Jaroslava Cielecká, porodní asistentka: "Pokud je puls toho miminka za kontrakce snížený, dlouho se nevrací do původní normy, víme, že je něco špatně. Buď monitorujeme déle, pokud je to ještě možné, nebo ukončíme ten porod císařským řezem. Výhodou je to, že máme tady čtyři takové obrazovky, na kterých můžeme sledovat šest pacientek zároveň. Takže můžeme pacientku sledovat na příjmu, na první době porodní i na všech porodních boxech. Nemusíme obíhat, jak jsme chodili dříve a pokaždé se podívat na ten monitor, jestli je to v pořádku, nebo není.”

Výhodou je, že se ženy mohou díky bezdrátové telemetrii volně pohybovat, cvičit, nebo využívat porodní vanu.

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Havířov: "My se snažíme fungovat jako bezpečná oáza pro porod skoro jako doma. Snažíme se být v pozadí. Hlavním aktérem toho porodu je maminka a tatínek a my jsme bezpečný dohled a hlídáme, aby vše proběhlo bez komplikací a v pořádku. S tímto centrálním systémem, který zde vidíme, nemusíme být přítomní přímo fyzicky na porodním boxu, ale jsme na sesterně na centrálním pultu, jak jsme tady nyní a všechno pod kontrolou sledujeme.”

Přístrojové vybavení mohla nemocnice zakoupit díky finanční podpoře radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme s nemocnicí vždy domluvení rámcově na obnosu peněz. Pro letošní rok jsme vyčlenili z našeho rozpočtu 3,5 milionu korun a dnes jsme se byli podívat na využití těch prostředků. Je to suprové a hlavně celá ta koncepce toho přístroje je bezdrátová. Umí to upozornit na nějaký přicházející problém. Jsme jedna z mála nemocnic, jak jsem byl informován, která nabízí takovéto monitorování. Protože, ty CTG přístroje běžné jsou, ale v podstatně menším měřítku a většinou bývají alokovány na nějaké konkrétní místo. Kdežto tady se jedná o zcela bezdrátovou technologii, která umožňuje maminkám volný pohyb.”

Z daru nemocnice pořídila i nový monitorovací přístroj pro novorozenecké oddělení. Pokud mají po porodu narozené děti nějaký problém, nemusí být vždy převáženy do jiné nemocnice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy