Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řidiči budou potřebovat na předjetí cyklisty 1,5 metru, názory na nový předpis jsou různé

  • Havířov,

V příštím roce začne platit, že řidiči budou muset dodržovat při předjíždění cyklistů vzdálenost 1,5 metru. Zeptali jsme se, jak se nápad zákonodárců dívá krajský koordinátor BESIPU, ale i samotní řidiči.

Objíždění cyklistů ve vzdálenosti 1,5 metru má zajistit zvýšení jejich bezpečnosti v silničním provozu. Alespoň to si myslí poslanci, kteří schválili senátní verzi novely zákona. Odborná veřejnost má různé názory. Z pohledu koordinátora BESIPU pro MSK jde zejména o prevenci.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: “Z mého pohledu striktně dodržovat 1,5 metru může být na mnoha místech komplikované. Jsou vozovky, kde je úzký profil a mnohdy se tam nevejdou dvě protijedoucí vozidla. Každopádně, když ten řidič ví, že mu hrozí nějaká zvýšená sankce, když se bude neohleduplně chovat vůči tomu cyklistovi, řidič si více uvědomí následky.”

Odlišné názory panují i u samotných řidičů.

anketa: “Myslím si, že je nereálné dodržovat na našich komunikacích odstup, jelikož ty cesty nejsou tak široké, abychom mohli 1,5 metru kolem cyklistů prostě projet. Bude docházet ke kolizím, nesrovnalostmi mezi cyklisty a řidič vozidel. Nevím, jak se to bude vymáhat, protože bude to v průběhu jízdy, takže nebude možné změřit ten odstup cyklisty od auta. Maximálně to může být na kameru natočené”
anketa: “Já to jen schvaluji, protože také jezdím na kole i s dětmi a není to příjemné, když řidič s tím autem jede blízko toho cyklisty.”

Za nedodržení vzdálenosti bude hrozit řidiči pokuta do výše dvou tisíc korun. Pokud zákon podepíše prezident, účinnost nového předpisu začne platit od poloviny roku 2022.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy