Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovští učitelé základních škol se vzdělávali, jak přirozeně rozvíjet pohyb dětí

  • Havířov,

Učitelé tělesné výchovy z havířovských základních škol se zapojili do vzdělávacího programu Ostravské univerzity, pod vedením trenéra mužů házené Rastislava Trtíka. Smyslem programu je, aby se děti rozvíjely pomocí základních pohybových schopností.

V hodinách tělesné výchovy je nesmírně důležité, aby se zejména malé děti rozvíjely přirozeným způsobem a nekladl se důraz na specializaci. Na katedře pedagogiky Ostravské univerzity vznikl vzdělávací program pro učitele tělesné výchovy. Pilotně lektoři včele s reprezentačním trenérem mužů házené Rastislavem Trtíkem, zavítali přímo za pedagogy do Havířova, kde byl projekt velký zájem.Rastislav Trtík, externí asistent katedry lidského pohybu Ped. fakulty OU: “Nám jde skutečně o to, abychom nedělali přešlapy při rozvoji základních dovedností a pohybových schopností dětí v tom mladším školním věku. My neusilujeme dělat nábor házené. Nám v tomto projektu nejde o hru jako takovou. Nám jde o žáka, o to dítě. My preferujeme atletiku, gymnastiku, plavání a miniházenou. Tyto čtyři sportovní disciplíny v sobě zahrnují ve své charakteristice ty základní lokomoce. To je běh, skok a hod. Tam nejsou žádné specializované pohyby, nic. To znamená, tam se nemá co pokazit. Je to úplně přirozeným způsobem. Je tam hodně her, které jsou založené ve smyslu prožitkových her, jsou tam úkolové hry, kognitivní hry, které rozvíjejí děti, jsou tam štafety, honičky, průpravné hry. Základ, který tvoří osu toho vzdělávacího programu.”

Na začátku hodiny se zábavným způsobem děti zahřály a protáhly, zkoušely si techniky. Následně byly rozděleny do pěti skupin. Dvě hrály proti sobě a pátá skupina uprostřed měla nácvik s učitelem. Po pár minutách se vystřídaly.

Josef Hanibal, učitel ZŠ Gorkého: “Dalo mi to inspiraci, připomenutí některých cvičení, průpravných her, které už jsem třeba zapomněl, nepoužívám. Takže je to takové osvěžení a určitě inspirace do hodin tělocviku. Házená je tam všechno, co je pro děti přirozené. Hodit, chytit, běžet a zapojit se do kolektivu, spolupracovat v kolektivu.”

Už jste to zkoušel aplikovat ve vaší hodině?

Josef Hanibal, učitel ZŠ Gorkého: “Zkoušel jsem to aplikovat u čtvrtých tříd, devátých tříd a pokaždé je to trochu jiné, ale děti to baví. Děti baví to, že je tam okamžitý výsledek. V házené padá spoustu gólů, 40-60 gólů za zápas. Takže tam dá gól skoro každý. Každý cítí úspěch a je spokojený.”

Do výukové lekce se zapojily děti ze ZŠ Žákovská, kde se právě vzdělávací program odehrával.

anketa: “Líbí se mi strašně moc tady tyto hry. Je dobré se naučit házet, chytat míče, dávat góly."

anketa: “Mě se to tu líbí, protože spolupracujeme a kdyby jsme nespolupracovali, prostě by to tu dopadlo hrozně.”

I v Havířově se nachází oddíl házené pro děti, a to pod TJ Slovan, který je součástí Moravian handball academy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry