Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prohlídka Legiovlaku v Havířově zaujala zejména žáky škol

  • Havířov,

Velký zájem ze strany veřejnosti, ale i škol byl v Havířově o prohlídku Legiovlaku. Žáci ze Základní školy Františka Hrubína zrovna probírají období 1. světové války. Názorná ukázka jim vědomosti ještě rozšířila.

Československá obec legionářská se před lety pustila do projektu věrné repliky Legiovlaku, z období let 1918 - 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Na tři dny mohla vidět vlak i veřejnost v Havířově.

Jan Jablonec, průvodce na Legiovlaku: "Legiovlak široké veřejnosti představuje život našich legionářů v Rusku v rámci ruské občanské války, do které oni byli vtaženi proti své vůli. Máme tady ukázky nejrůznějších typů vozů, které naši legionáři používali. Ať už vozy ubytovací, dílenských a podobně. Takže návštěvník se může kouknout na skutečné reálie.”

Legiovlak navštívili i žáci škol, které prohlídka velmi zaujala.

Jan Jablonec, průvodce na legiovlaku: "Každá komentovaná prohlídka, ať už pro školu, nebo pro veřejnost, u nás začíná historickým dokumentem, kde se divák dozví základní informace, jak naše legie vznikaly, odkud se vlastně vzaly. To je nějakých 17 minut a po skončení následuje komentovaná prohlídka celého vlaku.”
Iva Valníčková, učitelka, ZŠ F. Hrubína Havířov: "My jsme velmi ocenili, že jsme se mohli přijít podívat na tuto výstavu legionářského vlaku. A to z toho důvodu, že zrovna probíráme 1. světovou válku, takže to téma nám úplně skvělé zapadá do tématu a žáci měli možnost podívat se, jak to vypadalo v reálu. Mohli se podívat na uniformy, na různé zdravotnické materiály, pušky atd."
anketa: "My jsme přijeli z Havířova ze ZŠ F. Hrubína. Prohlédli jsme si celý vlak a bylo to dost zajímavé. Viděli jsme zdravotní vagón, kde přespávali. Bylo zajímavé dozvědět se nové informace, jaké domácí mazlíčky tam měli a co všechno se tam dělo, spousta věcí nás i překvapila a podle mně bylo super, že jsme se dozvěděli spoustu věcí o legionářích.”
anketa: "Mě se líbil zdravotnický vagon. Byly tam zajímavé věci vzhledem k tomu, že chci na zdravotní školu, tak se mi to líbilo.”
anketa: "Hodí se mi to do výuky, protože jsme právě začali brát první světovou válku. Tak líbil se mi film, doplnilo mi to nějaké informace, které jsem nevěděla. Asi takhle jsem si to nějak představovala, ale bydlet bych v tom nechtěla.”
anketa: "Je to krásné, je to pěkný kus historie. Odnesli jsme si třeba krásnou plukovní prodejnu, odnesli jsme si, jak je to krásně zrenovované, je to prostě super. Myslím si, že to nemá chybu. Překvapil mně ten poslední bojový vůz s tím dělem. A právě jsme přemýšleli, zda to dělo bylo takto vevnitř, nebo to bylo na volné ploše.”

Legiovlak má další zastávku v Ostravě, kde budou prohlídky probíhat až do 10. října.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy