Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stavba obchvatu Havířova bude rozdělena na dvě části, schválila centrální komise ministerstva

Havířov |

Po nějaké době se začalo opět mluvit o výstavbě obchvatu Havířova. Centrální komise ministerstva dopravy schválila, že se projekt rozdělí na dvě části. Což podle vedení radnice nemá vliv na celkový průběh.

Ministerstvo dopravy oznámilo, že centrální komise schválila stavbu obchvatu Havířova. Radnice o krocích ví a jedná se prý o kontinuální pokračování. Komise rozhodla jen o dílčích změnách.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Teď je ten projekt momentálně rozdělený podle našich informací na dvě fáze, nicméně nemá to vliv na ten celkový průběh. Takže probíhá výběrové řízení na zhotovitele, respektive padne rozhodnutí, jestli se bude EIA řešit jako malá, nebo velká. Padne asi rozhodnutí a proběhne výběrové řízení na zhotovitele tohoto posudku a potom se bude řešit EIA jako taková. Takže, já za sebe si myslím, že v té projektové části to bude trvat ještě možná rok a potom ještě rok, nebo dva rozhodování o koordinovaném stanovisku na vliv na životní prostředí. My jsme pořád v té fázi, kdy máme hotovou technickou a ekonomickou studii, která prokázala, že ta stavba je realizovatelná a teď se potýkáme s tou realizační fází, teď je to o tom rozhodnutí EIA.”

První úsek řeší část od odbočky na Šumbark po Prostřední Suchou a druhý po Třanovice, kdy se v Těrlicku počítá s vybudováním tunelu. Každý úsek bude povolován a realizován zvlášť. S podobou obchvatu dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Životic. Výhrady má i obec Horní Suchá, která nechce přes své území čtyřproudovou silnici.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Je to taková likvidace zeleného pruhu mezi Horní Suchou a Prostřední Suchou, potažmo Havířovem, kde i Havířováci chodí do lesa s pejsky, rekreovat se, na procházky a tohle to zanikne. Začneme EIA, jak budeme dotazování ke svým vyjádřením, tak budeme postupně pokračovat a hledat argumenty a minimálně ten čtyřpruh, abychom nějak napadli. Nějaké zkušenosti máme, vyjadřovali jsme se k větším věcem, jako je spalovna Karviná Horní Suchá, takže nějaké zkušenosti jsou. Vnímáme, že nějaký obchvat by ten Havířov mít měl. Rozhodně by to mělo zůstat obchvatem a ne součástí nějaké dálnice Vrbice, Třanovice atd.”

S napojením dálnice na obchvat v Havířově už ale projekt nepočítá.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “V původním návrhu ŘSD bylo propojení s úsekem D1 Bohumín, Vrbice. Proti tomu jsme my jako město protestovali, protože jsme chtěli podpořit dostavbu komunikace 67 na úkor právě komunikace 68. To znamená, že pokud dojde už brzy a já doufám, že dojde k vyškrtnutí propojení 68 ze zásad územního rozvoje, tak dojde k úplnému uzavření možností napojení 68 na D1. Tím dojde, jak jsme vždy deklarovali, k výstavbě jen obchvatu Havířova.”

Jinými slovy by to rozvázalo i obcím ruce, protože oni to musí držet ve svém územním plánu, tento plán, který tam zatím je?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ano, já jsem říkal od počátku, že je důležité, aby projektová dokumentace záměru obchvatu Havířova pokračovala dopředu. Denně se potkávám s občany, kteří se mně ptají, kdy se to bude stavět, jak se to bude stavět. Odkoupí ŘSD jejich baráky? Všechny stavby, které se nacházejí v koridoru zásad územního rozvoje jsou blokovány pro jakékoliv opravy, stavby a jiné věci. Občané s nimi nemohou nakládat, jak by chtěli a myslím si, že je velmi důležité, aby proběhla EIA, zurka, aby se vědělo do jaké míry a jak jsou věci problematické a aby občané, ať už to dopadne tak, nebo tak, my neovlivníme posouzení vlivu na životní prostředí, tak aby mohli znova nakládat se svým majetkem, nebo je ŘSD vykoupilo a oni si mohli postavit domek někde jinde.”
Nahlásit chybu


K tématu

VIDEO: Podívejte se, jak bude vypadat největší havířovský rondel po rekonstrukci při stavbě obchvatu

12. října 2023 10:32 | Havířov | Libor Běčák

Ředitelství silnic a dálnic ČR vybralo zhotovitele dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA) pro záměr stavby přeložky silnice I/11 Havířov – Třanovice, tedy obchvatu Havířova, který má být v Třanovicích napojen na již zprovozněný obchvat Třince. Zveřejněna je již grafika, jak bude vypadat celý obchvat, včetně nového řešení velkého kruhového objezdu v Havířově.

Havířov má zpracovanou studii plánu mobility, až polovina aut městem jen projede

1. března 2024 22:36 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově pro získávání dotací potřebuje mít zpracovanou studii mobility. Součástí bylo i vyhodnocení kudy a kam řidiči jezdí. Z dat vyplynulo, že až polovina vozidel Havířovem jen projede. I proto Ředitelství silnic a dálnic připravuje obchvat.

Ze studie plánu mobility v Havířově vyplývá, že až polovina automobilů městem jen projede

1. března 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově pro získávání dotací potřebuje mít zpracovanou studii mobility. Součástí bylo i vyhodnocení kudy a kam řidiči jezdí. Z dat vyplynulo, že až polovina vozidel Havířovem jen projede. I proto Ředitelství silnic a dálnic připravuje obchvat.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Sociální služby Karviná obnovují vozový park pro pečovatelskou službu

Sociální služby Karviná uspěly ve výzvě projektu IROP z roku 2023 a mohli prostřednictvím dotace zakoupit nové automobily pro pečovatelskou službu.

Karvinští studenti zvládli v rámci náborové akce fyzické testy policistů

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii.Kdo je splnil dostal rok platný certifikát.Pokud se rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

Karviná už potřetí ocenila zdravotníky na zámku Fryštát

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Aktuálně z Karviné: Končí 2. etapa opravy ulice Borovského

Ulice Borovského je nyní průjezdná i v části 2. etapy, tzn. od křižovatky s ulicí Komonautů po ulici Na Kopci, kde byl vybudován nový kruhový objezd.

Devadesát zdravotníků Karvinské hornické nemocnice se učilo bránit proti agresi pacientů

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí,jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušenéhopolicejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

Mladí hasiči závodili v Havířově v požárním útoku a štafetě uzlů

Sbor dobrovolných hasičů Havířov-Město se stal organizátorem osmého kola Mládežnické ligy okresu Karviná. Do soutěže v požárním útoku a v uzlové štafetě se zapojilo 9 družstev mladších žáků a 15 družstev starších žáků.

Stavba obchvatu Havířova bude rozdělena na dvě části, schválila centrální komise ministerstva
Vydáno 26. ledna 2022 11:56, Havířov, Bára Kelnerová
Po nějaké době se začalo opět mluvit o výstavbě obchvatu Havířova. Centrální komise ministerstva dopravy schválila, že se projekt rozdělí na dvě části. Což podle vedení radnice nemá vliv na celkový průběh.

Ministerstvo dopravy oznámilo, že centrální komise schválila stavbu obchvatu Havířova. Radnice o krocích ví a jedná se prý o kontinuální pokračování. Komise rozhodla jen o dílčích změnách.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Teď je ten projekt momentálně rozdělený podle našich informací na dvě fáze, nicméně nemá to vliv na ten celkový průběh. Takže probíhá výběrové řízení na zhotovitele, respektive padne rozhodnutí, jestli se bude EIA řešit jako malá, nebo velká. Padne asi rozhodnutí a proběhne výběrové řízení na zhotovitele tohoto posudku a potom se bude řešit EIA jako taková. Takže, já za sebe si myslím, že v té projektové části to bude trvat ještě možná rok a potom ještě rok, nebo dva rozhodování o koordinovaném stanovisku na vliv na životní prostředí. My jsme pořád v té fázi, kdy máme hotovou technickou a ekonomickou studii, která prokázala, že ta stavba je realizovatelná a teď se potýkáme s tou realizační fází, teď je to o tom rozhodnutí EIA.”

První úsek řeší část od odbočky na Šumbark po Prostřední Suchou a druhý po Třanovice, kdy se v Těrlicku počítá s vybudováním tunelu. Každý úsek bude povolován a realizován zvlášť. S podobou obchvatu dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Životic. Výhrady má i obec Horní Suchá, která nechce přes své území čtyřproudovou silnici.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Je to taková likvidace zeleného pruhu mezi Horní Suchou a Prostřední Suchou, potažmo Havířovem, kde i Havířováci chodí do lesa s pejsky, rekreovat se, na procházky a tohle to zanikne. Začneme EIA, jak budeme dotazování ke svým vyjádřením, tak budeme postupně pokračovat a hledat argumenty a minimálně ten čtyřpruh, abychom nějak napadli. Nějaké zkušenosti máme, vyjadřovali jsme se k větším věcem, jako je spalovna Karviná Horní Suchá, takže nějaké zkušenosti jsou. Vnímáme, že nějaký obchvat by ten Havířov mít měl. Rozhodně by to mělo zůstat obchvatem a ne součástí nějaké dálnice Vrbice, Třanovice atd.”

S napojením dálnice na obchvat v Havířově už ale projekt nepočítá.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “V původním návrhu ŘSD bylo propojení s úsekem D1 Bohumín, Vrbice. Proti tomu jsme my jako město protestovali, protože jsme chtěli podpořit dostavbu komunikace 67 na úkor právě komunikace 68. To znamená, že pokud dojde už brzy a já doufám, že dojde k vyškrtnutí propojení 68 ze zásad územního rozvoje, tak dojde k úplnému uzavření možností napojení 68 na D1. Tím dojde, jak jsme vždy deklarovali, k výstavbě jen obchvatu Havířova.”

Jinými slovy by to rozvázalo i obcím ruce, protože oni to musí držet ve svém územním plánu, tento plán, který tam zatím je?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ano, já jsem říkal od počátku, že je důležité, aby projektová dokumentace záměru obchvatu Havířova pokračovala dopředu. Denně se potkávám s občany, kteří se mně ptají, kdy se to bude stavět, jak se to bude stavět. Odkoupí ŘSD jejich baráky? Všechny stavby, které se nacházejí v koridoru zásad územního rozvoje jsou blokovány pro jakékoliv opravy, stavby a jiné věci. Občané s nimi nemohou nakládat, jak by chtěli a myslím si, že je velmi důležité, aby proběhla EIA, zurka, aby se vědělo do jaké míry a jak jsou věci problematické a aby občané, ať už to dopadne tak, nebo tak, my neovlivníme posouzení vlivu na životní prostředí, tak aby mohli znova nakládat se svým majetkem, nebo je ŘSD vykoupilo a oni si mohli postavit domek někde jinde.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000029596/stavba-obchvatu-havirova-bude-rozdelena-na-dve-casti-schvalila-centralni-komise-ministerstva