Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov je připraven nabídnout uprchlíkům nouzové přístřeší v tělocvičně

  • Havířov,

Havířov je jedním z prvních měst, kde v koordinaci s krajem vybudovali první lůžka dočasného nouzového přístřeší. Budova krytého bazénu má samostatný vchod a dostatek sprch, či toalet.

Kraj pro ubytování uprchlíků nemusel prozatím využít tělocvičny. Nicméně se i na tuto variantu připravuje. V Havířově v budově, kde se nachází krytý bazén, tak vznikla kapacita nouzového dočasného přístřeší pro padesát běženců.

Uprchlické rodiny by v této tělocvičně měly zůstat po dobu maximálně třiceti dnů

Jiří Matěj, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení: “Je to odděleno, ti lidé nepřijdou vůbec do styku, protože tady slouží pro ty uprchlíky, pokud přijdou, boční vchod. Máme pro ně připraveno i zázemí, když sejdete dolů, tak tam najdete umývárny. Jednak jsou tam sprchy, umývárny, jsou tam dvě velké šatny. Současně tam máme zřízenou i místnosti pro služebnu pro MP. Samozřejmě úzce spolupracujeme s městskými organizacemi, ať už co se týče zajištění problematiky jídla, sociálního vybavení atd.”

Uprchlíkům by se ihned věnovali sociální pracovníci magistrátu.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Následující den by tady přišly kolegyně z odboru sociálních věcí a s uprchlíky by vyřešily to, co budou potřebovat. Byli by už po registraci na krajském asistenčním centru, ale nebyli by ještě po evidenci na úřadu práce. Takže toto je třeba s nimi vyřešit. Já bych chtěla říct, že pro tyto lidi to bude jen přístřeší. Nemohou tady zůstat delší dobu a bude se pro ně hledat ubytování vhodnější, než toto přístřeší. Jestliže přijede větší množství uprchlíků v tu danou chvíli, nemusí být ta kapacita na to, abychom je třeba ubytovali v ubytovnách, v hotelu, nebo adekvátním bydlení. Proto jsou aktivována tato přístřeší. Já bych se chtěla omluvit za to, že je to v tělocvičně, kde probíhají různé sporty a my jsme jim teď znemožnili přístup, ale myslím si, že rozumní lidé to pochopí. Co se týče poskytování bytů, my jsme na radě vyčlenili 50 bytů, které mohou být přiděleny uprchlíkům. Nicméně ne každý z těch uprchlých lidí chce jít do bytu. Někteří chtějí odejít, chtějí jít do jiného města, nebo do jiného státu. Ne každý chce jít do bytu, protože už dnes ví, že se chce vrátit, jakmile pomine válečný konflikt.”

Radnice získává pravidelně konkrétní informace o současné situaci.

Jiří Pacák, referent krizového řízení MmH: “K úternímu ránu mám informaci od pana hejtmana, že v současné době je registrováno 397 uprchlíků, z toho 107 požádalo o ubytování. Je to mírný nárůst oproti minulým dnům, ale zatím vše zvládáme, bez nutnosti využívat nouzového přístřeší.”
Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail