Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ukrajinské děti začaly navštěvovat středisko Don Bosko v Havířově, našly tam nové kamarády

  • Havířov,

Středisko volného času Don Bosco na Šumbarku sídlí jen kousek od městské ubytovny, kde žijí ukrajinské rodiny. Netrvalo dlouho a tamní děti si našly cestu do střediska, kde již pravidelně tráví odpolední čas s novými kamarády.

Děti z Ukrajiny potřebují smysluplně trávit volný čas. Což jde v pokojích na ubytovnách či na chodbách dost obtížně. Některé z nich si už našly cestu do střediska volného času Don Bosko, které je schopné přijmout každé dítě, které přijde.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Přicházejí spontánně, nejdříve ze zvědavosti, tak jsme je přivítali, bavíme se s nimi trochu rusky, trochu polsky, rukama, nohama. Zapojují se do všech kroužků, rukodělných, robotických, tělocvičných, šití, vaření a nijak je nechceme dávat zvlášť. Právě proto, aby naposlouchaly řeč, aby se seznámily a jsem velmi překvapen, že děti jsou úplně super, přijímají je s otevřenou náručí. Žádný problém.”
Timur: "Já jsem tady začal chodit, abych si se svými kamarády zahrál stolní fotbal a moc se mi líbí kreslit 3D perem. Chodím tady s kamarádem, jmenuje se Amir. Kamarádů tady mám hodně. Do školy nechodím, protože mne nepřijali, ale chodím tady na doučovací kurz."
Amir: "Já sem chodím s babičkou. Hrajeme různé hry na počítači a hokej. Do školy chodím."
anketa: "Určitě jsem ráda, že mají tady kamarády, že si je našli. Bavím se s nimi, ale většinou jim nerozumím, takže se s nimi nepobavím, ale hrajeme hry a mám je ráda. Vždy jsem se chtěla učit rusky a teď hrozí, že už to na školách nepůjde. Tak jsem ráda, že oni mne ukrajinsky a rusky učit mohou."

A co říkáš na to, že museli takto utéct před válkou?

anketa: “Je to velice smutné a opravdu nechápu, proč to dělají a vlastně nechápu celou tu situaci. Nějak se se mnou o tom nechce nikdo bavit." 

Středisko se postará i o děti, které prozatím nechodí do školy.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Ano děti začaly chodit i na doučování, trochu je problém s klávesnicemi. Tak jsme obratem objednali ukrajinské klávesnice."

Na léto Don Bosko plánuje tábory, do kterých se budou moci ukrajinské děti také zapojit a jeden turnus bude určen i čistě pro jejich skupinu.

Nahlásit chybu


K tématu
Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail