Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prázdniny využije Havířov na opravy cest a chodníků

  • Havířov,

Letní prázdniny se radnice snaží využít k opravám komunikací a chodníků. O které konkrétní úseky se bude jednat, řekl v rozhovoru náměstek primátora Bohuslav Niemiec.

Některé úseky cest ve městě působí na řidiče jako překážková dráha. Určité opravy provede město vždy po zimě, plošné pak nechává na léto. Což se týká i chodníků. Práce začnou již za pár dnů. Celkově radnice na opravy z rozpočtu vyčlenila 13 milionů korun.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Chodníky a komunikace jsou samozřejmě věčné téma. Nejsme schopni opravit všechno naráz, ale snažíme se právě využít letních měsíců i tomu, abychom poopravovali ty nejhorší věci. Právě v rámci sníženého provozu. Každým rokem postupujeme stejně. To znamená v rozpočtu je vyhrazena částka na chodníky šest milionů, na komunikace sedm milionů, kde odbor komunálních služeb vytipoval nejhorší místa a ty pak v rámci soutěže opravujeme. V letošním roce jsou to u těch komunikací například ulice Přátelství, nebo ulice Na Nábřeží od křižovatky 17. listopadu až po ulici Slezskou. Jsou tam také ulice Okružní, Kmochova, nebo Konzumní. U chodníků byly vytipovány spojka na ulici Mozartovou, Josefa Hory, ulice Družstevnická, Klidná, Stavbařská, nebo například Okrajová. Právě v celkovém objemu šesti, potažmo sedmi milionů korun.”

Když zůstaneme u těch komunikací. Bude se jednat o plošné opravy, a nebo jak se říká, se to jen zalátá?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ty komunikace, které jsem vyjmenoval v předchozí části, tak tam se jedná o plošné opravy, kdy celý povrch bude vyfrézován a plošně vyasfaltován znovu. Co se týká malých oprav, tak ty se snažíme dělat průběžně tam, kde vznikají díry. To znamená postupným vyřezáním, definicí té díry a lokální opravou. Pokud už je ta komunikace potom v takovém stavu, že potřebuje plošnou opravu, tak třeba v dalším roce přistoupíme k její opravě.”

To znamená, když vezmeme tu komunikaci Na Nábřeží, ona se nebude opravovat celá, ale zasloužila by si to. V čem je problém? Jsou to finance?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Celkově kdybychom dělali celé Nábřeží naráz, tak se pohybujeme v částce nějakých 40 milionů korun. Nemáme tyto zdroje alokovány, ale snažíme se například jednat s krajem. V letošním roce se opravovala ulice Fryštátská, což je krajská komunikace. V minulém roce se nám povedlo ve spolupráci s ŘSD potažmo s krajem provést plošnou opravu Hlavní třídy a ulice Dělnická. Takže já myslím, že postupně komunikace v Havířově rekonstruujeme, ale opravdu nelze udělat všechny naráz.”

Během těch opravu bude omezena doprava?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Snažíme se připravit ty opravy tak, abychom do dopravy zasahovali co možná nejméně. To znamená, budou probíhat přípravné práce, ve kterých bude doprava zúžena a pak při plošné asfaltaci bude komunikace uzavřena a samozřejmě budou definovány objízdné trasy. Naše město je postaveno co se týče územního plánu dobře, takže tady jsme schopni vydefinovat bez větších problémů objízdné trasy. A právě letní měsíce slouží k tomu, že ten nižší provoz nám dovoluje bez komplikací provést tyto opravy.”

Vy jste se v loňském roce pustili do pokračování cyklostezek. Zastavilo se to, nebo počítáte s tím, že se budou dělat další cyklostezky, nebo prodlužovat cyklostezky?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Počítáme s tím samozřejmě, chceme pokračovat dále. Problém je, že u cyklostezek potřebujeme projektové dokumentace, které postupně tvoříme a právě máme nějaký dlouhodobější plán, kdy každý rok bychom chtěli pokračovat dále v propojení. V letošním roce bychom se rádi propojili na Národní třídu a v příštím roce bychom rádi pokračovali dále z Hlavní třídy na Dlouhou třídu.”

Konkrétní termíny oprav město upřesní na svých webových stránkách a sociálních sítích.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail