Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Horní Suché se konala oslava 130 let vzpírání, dlouhou tradici má tento sport i v Havířově

Havířov |

Vzpírání v letošním roce slaví 130 let. První cenné medaile získali sportovci v roce 1932 na olympiádě v Los Angeles. Nejúspěšnější období pak přišlo v 70. a 80. letech.

Kluby vzpírání se v Horní Suché sešli na společné oslavě k příležitosti 130. výročí vzniku vzpírání. Počátky tohoto sportu se tradují do doby Rakousko-Uherska, kdy byl roku 1893 založen první oddíl. V roce 1913 se pak vzpírání přihlásilo do světové těžkoatletická federace, která vznikla v Berlíně. 

Karel Prohl, bývalý reprezentant, dvojnásobný mistr Evropy: "Co se týče toho, kdy jsme měli největší úspěchy, tak v roce 1932 na olympiádě v Los Angeles Jaroslav Skobla a Václav Pšenička obsadili první a druhé místo v těžké váze. Hans Zdražila v roce 1964 v Tokiu zvítězil a Ota Zaremba zvítězil v Moskvě v roce 1980. A nejslavnější léta, když to vezmu za těch 130 let byla 70. a 80., když jsme získali nejvíce medaili a titulů.”
Dalibor Kimša, manažer SKV Baník Havířov: "V Havířově začalo vzpírání v roce 1956, takže jsme o rok mladší než naše město. Jdeme takovou cestou stálého vývoje. Pro nás je podstatné stále vyhrávat. Za toto období jsme 24krát mistry Československé republiky v tom počtu a v současnosti jsme se už zaměřili na ženské vzpírání. Takže věnujeme se všemu, máme mládežníky, máme holky, máme kluky a snažíme se být nejlepší v republice. Asi nejvíc můžeme být hrdi pořád na Otu Zarembu, který je zakladatelem tady v Horní Suché s tím, že on je členem Baníku Havířov, vrátil se zpět do Baníku a zároveň je osobností v té Horní Suché. Takže dneska fungujeme dobře s Horní Suchou, nemůžu říct, že bychom si nekonkurovali, ve sportovní stránce si konkurujeme, ale pomáháme si navzájem i metodicky. Nevidím dnes s tím problém."

Tak jako jiné kluby i Baník Havířov má největší cíl vychovat opět reprezentanty a olympioniky, což ale není jednoduché.

Dalibor Kimša, manažer SKV Baník Havířov: "Dneska máme klučinu, který se připravuje na olympiádu, takže uvidíme, jaké budou podmínky, jestli se tam Kamil Kučera dostane. Děláme proto všechno, aby tam byl.”

Klub vzpírání v Horní Suché funguje teprve deset let.

Emil Brózska, předseda SKV Oty Zaremby Horní Suchá: "Já myslím, že se nám toho podařilo hodně moc, protože jsme za těch deset let aktivní činnosti byli už dvakrát druzí v lize, třikrát třetí a jednou jsme dokonce zvítězili. Byli jsme několikrát mistry v mládežnických soutěžích. Zkrátka patříme suverénně za posledních osm let k nejlepším oddílům českého vzpírání.”
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana: “Přeji vzpírání, aby se udrželo v těch olympijských sportech a přeji vzpírání, aby k nim přišli mladí lidé, protože bez té základny je těžké dosahovat těch vysokých met. A vzpírání má nezanedbatelnou roli, že může přitáhnout i skupiny dětí, mládeže, kteří nemají šanci se dostat k těm sportům, které jsou v uvozovkách hodně drahé jako je lyžování, tenis. Takže je to prostor pro vzpěračské kluby, hledat nadějné vzpěrače, věnovat se těm dětem řekněme z nějakých ohrožených lokalit, a to tady funguje v Horní Suché, za což jsem rád.”

Během oslavy byly zasloužilým vzpěračům a funkcionářům předány pamětní medaile.

Nahlásit chybu


K tématu

V Horní Suché se konala oslava 130 let vzpírání

3. července 2023 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Vzpírání v letošním roce slaví 130 let. První cenné medaile získali sportovci v roce 1932 na olympiádě v Los Angeles. Nejúspěšnější období pak přišlo v 70. a 80. letech.

V Horní Suché se konala oslava 130 let vzpírání

21. července 2023 10:52 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Vzpírání v letošním roce slaví 130 let. První cenné medaile získali sportovci v roce 1932 na olympiádě v Los Angeles. V současné době se daří i vzpěračům z Horní Suché.

Domov seniorů Helios v Havířově oslavil patnáct let, za tu dobu našlo v zařízení domov na 400 klientů

4. března 2024 11:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Domov seniorů v Havířově oslavil 15 let od otevření. Za celou dobu se nestalo, že by některý z klientů z důvodu nespokojenosti odešel. To je zásluhou i zaměstnanců, kteří si podle ředitele zaslouží vyšší ohodnocení.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Sociální služby Karviná obnovují vozový park pro pečovatelskou službu

Sociální služby Karviná uspěly ve výzvě projektu IROP z roku 2023 a mohli prostřednictvím dotace zakoupit nové automobily pro pečovatelskou službu.

Karvinští studenti zvládli v rámci náborové akce fyzické testy policistů

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii.Kdo je splnil dostal rok platný certifikát.Pokud se rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

Karviná už potřetí ocenila zdravotníky na zámku Fryštát

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Aktuálně z Karviné: Končí 2. etapa opravy ulice Borovského

Ulice Borovského je nyní průjezdná i v části 2. etapy, tzn. od křižovatky s ulicí Komonautů po ulici Na Kopci, kde byl vybudován nový kruhový objezd.

Devadesát zdravotníků Karvinské hornické nemocnice se učilo bránit proti agresi pacientů

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí,jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušenéhopolicejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

Mladí hasiči závodili v Havířově v požárním útoku a štafetě uzlů

Sbor dobrovolných hasičů Havířov-Město se stal organizátorem osmého kola Mládežnické ligy okresu Karviná. Do soutěže v požárním útoku a v uzlové štafetě se zapojilo 9 družstev mladších žáků a 15 družstev starších žáků.

V Horní Suché se konala oslava 130 let vzpírání, dlouhou tradici má tento sport i v Havířově
Vydáno 7. července 2023 9:57, Havířov, Bára Kelnerová
Vzpírání v letošním roce slaví 130 let. První cenné medaile získali sportovci v roce 1932 na olympiádě v Los Angeles. Nejúspěšnější období pak přišlo v 70. a 80. letech.

Kluby vzpírání se v Horní Suché sešli na společné oslavě k příležitosti 130. výročí vzniku vzpírání. Počátky tohoto sportu se tradují do doby Rakousko-Uherska, kdy byl roku 1893 založen první oddíl. V roce 1913 se pak vzpírání přihlásilo do světové těžkoatletická federace, která vznikla v Berlíně. 

Karel Prohl, bývalý reprezentant, dvojnásobný mistr Evropy: "Co se týče toho, kdy jsme měli největší úspěchy, tak v roce 1932 na olympiádě v Los Angeles Jaroslav Skobla a Václav Pšenička obsadili první a druhé místo v těžké váze. Hans Zdražila v roce 1964 v Tokiu zvítězil a Ota Zaremba zvítězil v Moskvě v roce 1980. A nejslavnější léta, když to vezmu za těch 130 let byla 70. a 80., když jsme získali nejvíce medaili a titulů.”
Dalibor Kimša, manažer SKV Baník Havířov: "V Havířově začalo vzpírání v roce 1956, takže jsme o rok mladší než naše město. Jdeme takovou cestou stálého vývoje. Pro nás je podstatné stále vyhrávat. Za toto období jsme 24krát mistry Československé republiky v tom počtu a v současnosti jsme se už zaměřili na ženské vzpírání. Takže věnujeme se všemu, máme mládežníky, máme holky, máme kluky a snažíme se být nejlepší v republice. Asi nejvíc můžeme být hrdi pořád na Otu Zarembu, který je zakladatelem tady v Horní Suché s tím, že on je členem Baníku Havířov, vrátil se zpět do Baníku a zároveň je osobností v té Horní Suché. Takže dneska fungujeme dobře s Horní Suchou, nemůžu říct, že bychom si nekonkurovali, ve sportovní stránce si konkurujeme, ale pomáháme si navzájem i metodicky. Nevidím dnes s tím problém."

Tak jako jiné kluby i Baník Havířov má největší cíl vychovat opět reprezentanty a olympioniky, což ale není jednoduché.

Dalibor Kimša, manažer SKV Baník Havířov: "Dneska máme klučinu, který se připravuje na olympiádu, takže uvidíme, jaké budou podmínky, jestli se tam Kamil Kučera dostane. Děláme proto všechno, aby tam byl.”

Klub vzpírání v Horní Suché funguje teprve deset let.

Emil Brózska, předseda SKV Oty Zaremby Horní Suchá: "Já myslím, že se nám toho podařilo hodně moc, protože jsme za těch deset let aktivní činnosti byli už dvakrát druzí v lize, třikrát třetí a jednou jsme dokonce zvítězili. Byli jsme několikrát mistry v mládežnických soutěžích. Zkrátka patříme suverénně za posledních osm let k nejlepším oddílům českého vzpírání.”
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana: “Přeji vzpírání, aby se udrželo v těch olympijských sportech a přeji vzpírání, aby k nim přišli mladí lidé, protože bez té základny je těžké dosahovat těch vysokých met. A vzpírání má nezanedbatelnou roli, že může přitáhnout i skupiny dětí, mládeže, kteří nemají šanci se dostat k těm sportům, které jsou v uvozovkách hodně drahé jako je lyžování, tenis. Takže je to prostor pro vzpěračské kluby, hledat nadějné vzpěrače, věnovat se těm dětem řekněme z nějakých ohrožených lokalit, a to tady funguje v Horní Suché, za což jsem rád.”

Během oslavy byly zasloužilým vzpěračům a funkcionářům předány pamětní medaile.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000038108/v-horni-suche-se-konala-oslava-130-let-vzpirani-dlouhou-tradici-ma-tento-sport-i-v-havirove