Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví, nahlédly i na patologii

  • Havířov,

Nemocnice v Havířově uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci plnou preventivních vyšetření nazvanou Den zdraví. Nově se lidé mohli poradit třeba s dentálními hygienisty nebo podstoupit ultrazvuk štítné žlázy. Velký zájem byl i o prohlídku patologie.

Jubilejní desátý ročník velké preventivní akce nazvané Den zdraví si v havířovské nemocnici nenechaly ujít stovky lidí. Nemocnice jim nabídla širokou škálu vyšetření, včetně mnoha stanovišť, které byly zájemcům k dispozici úplně poprvé.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme v letošním roce narozdíl od předchozích ročníků rozšířili stanoviště, kterých je letos téměř 15, o laparoskopický trenažér, dentální hygienu, máme možnost si nechat zkontrolovat znaménka, letos poprvé budeme dělat ultrazvuk štítné žlázy nebi ultrazvuk karotid. Nová stanoviště jsme přiřadili ke stávajícímu repertoáru, že jsou to témata aktuální."

Zájem byl o všechna vyšetření. U některých vyšší, na ně pak lidé čekali ve frontách. Třeba na vyšetření znamének nebo na ultrazvuk štítné žlázy.

Milada Bojková, lékařka radiodiagnostického oddělení: "Při vyšetření ultrazvukem zjistíme, zda je štítná žláza uložena tam, kde má být, zda je normálního tvaru a velikosti, zda tam jsou odchylky od normálního nálezu, který by potom bylo třeba dále řešit."

Prohlédnout si mohli lidé i vybavení a nástroje, které lékaři používají na operačních sálech. Vystaveny pro srovnání byly i ty, které se již nepoužívají a jsou vyřazeny. A vyzkoušet si lidé mohli i laparoskopické trenažéry.

Jana Messingová, zástupkyně vrchní sestry: "Mohou si vyzkoušet manipulovat s nástroji při laparoskopické operaci. Máme tady přístroje ke koagulaci tkání. Mohou si vyzkoušet na kousku masa jak tento přístroj funguje a také manipulaci se starými nástroji.” 

A zájem byl také o vyšetření průchodnosti krčních tepen.

Sergeii Vasyljuk, lékař interního oddělení: "Abychom zjistili, zda je tam zúžení tepen a zajistit buď konzervativní léčbu nebo nabídnout i operační léčbu. Ale teď je to dobré a když i najdu, tak nejsou moc velké a upozorním jen pacienta a musí chodit k nám na kontroly každý rok.” 
anketa: návštěvníci Dne zdraví: "Kvůli obezitě jsem přišla, protože tam měří tuky v těle a na cévní a u tlakového tam jen změřil kolik mám okysličenou krev a teď stojím tady.” "Člověk potřebuje sem tam si ověřit co to dá a co to nedá.” "Nebyl jsem dlouho na prohlídce, tak tady jestli něco zjistí a když nezjistí, budu rád, že jsme zdravý, tak uvidím.” "Hodně stanovišť mě zaujalo, hlavně ledviny, BMI taky, jak jsem na tom, krev, tlak. Jsem ráda, že nemocnice dělá takové akce, sice tady mají trochu cvrkot, ale jsou obětaví, milí.” 
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Poslání každé nemocnice je nejen ta klasická léčebná a terapeutická péče, ale zejména i edukace a preventivní činnost a právě proto jsou Dny zdraví, které pořádá nejen naše nemocnice. Jsme rádi, že jsme se od roku 2019 mohli přes tu covidovou vlnu vrátit, protože tohle je o primární prevenci, aby i běžně zdraví jedinci věděli, že nás trápí civilizační onemocnění, že máme velkou pravelenci kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, hypertenze a podobně a tato akce je určená nejen pro ty chorniky, ale i pro ně, aby si uvědomili, že je třeba se monitorovat, hlídat a včasný záchyt těchto onemocnění přispívá nejen k lepšímu zdraví a jejich péči, ale i k tomu, aby ti pacienti mohli být efektivněji zaléčeni.”
Silvie Skotnicová, organizátorka akce: "Když se podíváme na poslední ročník, který byl v tom roce 2019, tak můžu říct, že jsme měli 15 záchytů onemocnění v počínajícím stavu, o kterém pacienti nevěděli. Tito pacienti byli odesláni na specializované ambulance k dovyšetření a teď už se léčí a myslíme si, že má to efekt.” 

Dny zdraví pořádá Nemocnice v Havířově od roku 2012. První ročníky byly vždy zaměřené speciálně na jednu oblast.

Silvie Skotnicová, organizátorka akce: "Začínali jsme poskrovnu, vždy jsme se věnovali jednomu tématu, třeba ledviny nebo prsa a takovéto věci. Když jsme začínali, chodilo pár desítek lidí. Poslední ročník, který jsme měli v roce 2019 jsme už měli přes dvě stě návštěvníků a na našem nejoblíbenějším stánku interního oddělení, tam jsme udělali šest set vyšetření skoro. Interní vyšetření, tam se dělají základní vyšetření - cukr v krvi, nasycení krve kyslíkem, takové ty jednoduché věci, které nebolí a které jsou za chvíli hotové."


Na stanovštích lékařům pomáhali i studenti a studentky karvinské Střední zdravotnické školy.

Velký zájem byl o historicky první veřejnou prohlídku patologie. Návštěvníci také dostali k dispozici dotazník, ve kterém mohli zdravotníkům sdělit své tipy na preventivní vyšetření pro další ročníky Dne zdraví.

Nahlásit chybu


K tématu
Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail