Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví, nahlédly i na patologii

Havířov |

Nemocnice v Havířově uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci plnou preventivních vyšetření nazvanou Den zdraví. Nově se lidé mohli poradit třeba s dentálními hygienisty nebo podstoupit ultrazvuk štítné žlázy. Velký zájem byl i o prohlídku patologie.

Jubilejní desátý ročník velké preventivní akce nazvané Den zdraví si v havířovské nemocnici nenechaly ujít stovky lidí. Nemocnice jim nabídla širokou škálu vyšetření, včetně mnoha stanovišť, které byly zájemcům k dispozici úplně poprvé.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme v letošním roce narozdíl od předchozích ročníků rozšířili stanoviště, kterých je letos téměř 15, o laparoskopický trenažér, dentální hygienu, máme možnost si nechat zkontrolovat znaménka, letos poprvé budeme dělat ultrazvuk štítné žlázy nebi ultrazvuk karotid. Nová stanoviště jsme přiřadili ke stávajícímu repertoáru, že jsou to témata aktuální."

Zájem byl o všechna vyšetření. U některých vyšší, na ně pak lidé čekali ve frontách. Třeba na vyšetření znamének nebo na ultrazvuk štítné žlázy.

Milada Bojková, lékařka radiodiagnostického oddělení: "Při vyšetření ultrazvukem zjistíme, zda je štítná žláza uložena tam, kde má být, zda je normálního tvaru a velikosti, zda tam jsou odchylky od normálního nálezu, který by potom bylo třeba dále řešit."

Prohlédnout si mohli lidé i vybavení a nástroje, které lékaři používají na operačních sálech. Vystaveny pro srovnání byly i ty, které se již nepoužívají a jsou vyřazeny. A vyzkoušet si lidé mohli i laparoskopické trenažéry.

Jana Messingová, zástupkyně vrchní sestry: "Mohou si vyzkoušet manipulovat s nástroji při laparoskopické operaci. Máme tady přístroje ke koagulaci tkání. Mohou si vyzkoušet na kousku masa jak tento přístroj funguje a také manipulaci se starými nástroji.” 

A zájem byl také o vyšetření průchodnosti krčních tepen.

Sergeii Vasyljuk, lékař interního oddělení: "Abychom zjistili, zda je tam zúžení tepen a zajistit buď konzervativní léčbu nebo nabídnout i operační léčbu. Ale teď je to dobré a když i najdu, tak nejsou moc velké a upozorním jen pacienta a musí chodit k nám na kontroly každý rok.” 
anketa: návštěvníci Dne zdraví: "Kvůli obezitě jsem přišla, protože tam měří tuky v těle a na cévní a u tlakového tam jen změřil kolik mám okysličenou krev a teď stojím tady.” "Člověk potřebuje sem tam si ověřit co to dá a co to nedá.” "Nebyl jsem dlouho na prohlídce, tak tady jestli něco zjistí a když nezjistí, budu rád, že jsme zdravý, tak uvidím.” "Hodně stanovišť mě zaujalo, hlavně ledviny, BMI taky, jak jsem na tom, krev, tlak. Jsem ráda, že nemocnice dělá takové akce, sice tady mají trochu cvrkot, ale jsou obětaví, milí.” 
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Poslání každé nemocnice je nejen ta klasická léčebná a terapeutická péče, ale zejména i edukace a preventivní činnost a právě proto jsou Dny zdraví, které pořádá nejen naše nemocnice. Jsme rádi, že jsme se od roku 2019 mohli přes tu covidovou vlnu vrátit, protože tohle je o primární prevenci, aby i běžně zdraví jedinci věděli, že nás trápí civilizační onemocnění, že máme velkou pravelenci kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, hypertenze a podobně a tato akce je určená nejen pro ty chorniky, ale i pro ně, aby si uvědomili, že je třeba se monitorovat, hlídat a včasný záchyt těchto onemocnění přispívá nejen k lepšímu zdraví a jejich péči, ale i k tomu, aby ti pacienti mohli být efektivněji zaléčeni.”
Silvie Skotnicová, organizátorka akce: "Když se podíváme na poslední ročník, který byl v tom roce 2019, tak můžu říct, že jsme měli 15 záchytů onemocnění v počínajícím stavu, o kterém pacienti nevěděli. Tito pacienti byli odesláni na specializované ambulance k dovyšetření a teď už se léčí a myslíme si, že má to efekt.” 

Dny zdraví pořádá Nemocnice v Havířově od roku 2012. První ročníky byly vždy zaměřené speciálně na jednu oblast.

Silvie Skotnicová, organizátorka akce: "Začínali jsme poskrovnu, vždy jsme se věnovali jednomu tématu, třeba ledviny nebo prsa a takovéto věci. Když jsme začínali, chodilo pár desítek lidí. Poslední ročník, který jsme měli v roce 2019 jsme už měli přes dvě stě návštěvníků a na našem nejoblíbenějším stánku interního oddělení, tam jsme udělali šest set vyšetření skoro. Interní vyšetření, tam se dělají základní vyšetření - cukr v krvi, nasycení krve kyslíkem, takové ty jednoduché věci, které nebolí a které jsou za chvíli hotové."


Na stanovštích lékařům pomáhali i studenti a studentky karvinské Střední zdravotnické školy.

Velký zájem byl o historicky první veřejnou prohlídku patologie. Návštěvníci také dostali k dispozici dotazník, ve kterém mohli zdravotníkům sdělit své tipy na preventivní vyšetření pro další ročníky Dne zdraví.

Nahlásit chybu


K tématu

Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví

21. září 2023 16:57 | Celý MS kraj | Monika Danková

Nemocnice v Havířově uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci plnou preventivních vyšetření nazvanou Den zdraví. Nově se lidé mohli poradit třeba s dentálními hygienisty nebo podstoupit ultrazvuk štítné žlázy. Velký zájem byl i o prohlídku patologie.

V MS kraji už využívá 200 lidí telemedicínské služby. Pocházejí z odlehlých částí regionu

8. února 2024 12:29 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Moravskoslezském kraji od únoru funguje v Nových Lublicích už pátý TeleMedPoint, tedy místo, kde kde si mohou zájemci nechat udělat základní vyšetření. Naměřené hodnoty pak na dálku vyhodnotí lékař. Službu už využívá 200 lidí z odlehlých částí regionu.

Nemocnice Karviná-Ráj uvedla do provozu pracoviště magnetické rezonance

2. listopadu 2023 16:59 | Celý MS kraj | Monika Danková

Nemocnice Karviná-Ráj slavnostně uvedla do provozu nové pracoviště magnetické rezonance. Jeho předností bude možnost vyšetřovat touto moderní diagnostickou metodou i děti. Půjde o třetí nemocnice v kraji, která to malým pacientům umožní.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Park u Domu PZKO ožil barvami a zpěvem exotických ptáků

Včera 14:34 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se u Domu PZKO uskutečnilo první neoficiální setkání chovatelů papoušků z celého Karvinska. Akce, která přilákala nejen chovatele, ale i širokou veřejnost, nabídla pestrou přehlídku exotických ptáků.

Stonavská pouť uzavře centrum obce pro motorová vozidla

Včera 14:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Už tento víkend ožije Stonava tradiční Máří Magdalénskou poutí. I přesto, že lunapark bude v provozu již vpátek od 14:00 hod., centrum obce bude uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, včetně autobusů, od soboty v 10:00 hod. do nedělní půlnoci.

Zahrádkáři přivítali léto tradičním setkáním

Včera 14:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři opět ukázali, že umějí nejen pečovat o své zahrádky, ale také pořádat skvělé akce. Po úspěšném smažení vaječní se sešli k tradičnímu Vítání léta, kde návštěvníkům nabídli nejen chutné uzené klobásky, ale i další lahůdky připravené s láskou a péčí.

XIV Memoriał Posła Karola Jungi

Pogoda w niedzielny poranek 14. edycji Memoriału Karola Jungi nie nastrajała optymistycznie. Lecz gdy piłkarze wyszli na murawę, żeby przed meczem ustawić się do wspólnego zdjęcia, deszcz nieco zelżał i zza chmur wyjrzało nawet słonko.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

16. července 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví, nahlédly i na patologii
Vydáno 22. září 2023 13:57, Havířov, Monika Danková
Nemocnice v Havířově uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci plnou preventivních vyšetření nazvanou Den zdraví. Nově se lidé mohli poradit třeba s dentálními hygienisty nebo podstoupit ultrazvuk štítné žlázy. Velký zájem byl i o prohlídku patologie.

Jubilejní desátý ročník velké preventivní akce nazvané Den zdraví si v havířovské nemocnici nenechaly ujít stovky lidí. Nemocnice jim nabídla širokou škálu vyšetření, včetně mnoha stanovišť, které byly zájemcům k dispozici úplně poprvé.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme v letošním roce narozdíl od předchozích ročníků rozšířili stanoviště, kterých je letos téměř 15, o laparoskopický trenažér, dentální hygienu, máme možnost si nechat zkontrolovat znaménka, letos poprvé budeme dělat ultrazvuk štítné žlázy nebi ultrazvuk karotid. Nová stanoviště jsme přiřadili ke stávajícímu repertoáru, že jsou to témata aktuální."

Zájem byl o všechna vyšetření. U některých vyšší, na ně pak lidé čekali ve frontách. Třeba na vyšetření znamének nebo na ultrazvuk štítné žlázy.

Milada Bojková, lékařka radiodiagnostického oddělení: "Při vyšetření ultrazvukem zjistíme, zda je štítná žláza uložena tam, kde má být, zda je normálního tvaru a velikosti, zda tam jsou odchylky od normálního nálezu, který by potom bylo třeba dále řešit."

Prohlédnout si mohli lidé i vybavení a nástroje, které lékaři používají na operačních sálech. Vystaveny pro srovnání byly i ty, které se již nepoužívají a jsou vyřazeny. A vyzkoušet si lidé mohli i laparoskopické trenažéry.

Jana Messingová, zástupkyně vrchní sestry: "Mohou si vyzkoušet manipulovat s nástroji při laparoskopické operaci. Máme tady přístroje ke koagulaci tkání. Mohou si vyzkoušet na kousku masa jak tento přístroj funguje a také manipulaci se starými nástroji.” 

A zájem byl také o vyšetření průchodnosti krčních tepen.

Sergeii Vasyljuk, lékař interního oddělení: "Abychom zjistili, zda je tam zúžení tepen a zajistit buď konzervativní léčbu nebo nabídnout i operační léčbu. Ale teď je to dobré a když i najdu, tak nejsou moc velké a upozorním jen pacienta a musí chodit k nám na kontroly každý rok.” 
anketa: návštěvníci Dne zdraví: "Kvůli obezitě jsem přišla, protože tam měří tuky v těle a na cévní a u tlakového tam jen změřil kolik mám okysličenou krev a teď stojím tady.” "Člověk potřebuje sem tam si ověřit co to dá a co to nedá.” "Nebyl jsem dlouho na prohlídce, tak tady jestli něco zjistí a když nezjistí, budu rád, že jsme zdravý, tak uvidím.” "Hodně stanovišť mě zaujalo, hlavně ledviny, BMI taky, jak jsem na tom, krev, tlak. Jsem ráda, že nemocnice dělá takové akce, sice tady mají trochu cvrkot, ale jsou obětaví, milí.” 
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Poslání každé nemocnice je nejen ta klasická léčebná a terapeutická péče, ale zejména i edukace a preventivní činnost a právě proto jsou Dny zdraví, které pořádá nejen naše nemocnice. Jsme rádi, že jsme se od roku 2019 mohli přes tu covidovou vlnu vrátit, protože tohle je o primární prevenci, aby i běžně zdraví jedinci věděli, že nás trápí civilizační onemocnění, že máme velkou pravelenci kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, hypertenze a podobně a tato akce je určená nejen pro ty chorniky, ale i pro ně, aby si uvědomili, že je třeba se monitorovat, hlídat a včasný záchyt těchto onemocnění přispívá nejen k lepšímu zdraví a jejich péči, ale i k tomu, aby ti pacienti mohli být efektivněji zaléčeni.”
Silvie Skotnicová, organizátorka akce: "Když se podíváme na poslední ročník, který byl v tom roce 2019, tak můžu říct, že jsme měli 15 záchytů onemocnění v počínajícím stavu, o kterém pacienti nevěděli. Tito pacienti byli odesláni na specializované ambulance k dovyšetření a teď už se léčí a myslíme si, že má to efekt.” 

Dny zdraví pořádá Nemocnice v Havířově od roku 2012. První ročníky byly vždy zaměřené speciálně na jednu oblast.

Silvie Skotnicová, organizátorka akce: "Začínali jsme poskrovnu, vždy jsme se věnovali jednomu tématu, třeba ledviny nebo prsa a takovéto věci. Když jsme začínali, chodilo pár desítek lidí. Poslední ročník, který jsme měli v roce 2019 jsme už měli přes dvě stě návštěvníků a na našem nejoblíbenějším stánku interního oddělení, tam jsme udělali šest set vyšetření skoro. Interní vyšetření, tam se dělají základní vyšetření - cukr v krvi, nasycení krve kyslíkem, takové ty jednoduché věci, které nebolí a které jsou za chvíli hotové."


Na stanovštích lékařům pomáhali i studenti a studentky karvinské Střední zdravotnické školy.

Velký zájem byl o historicky první veřejnou prohlídku patologie. Návštěvníci také dostali k dispozici dotazník, ve kterém mohli zdravotníkům sdělit své tipy na preventivní vyšetření pro další ročníky Dne zdraví.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000039212/havirovskou-nemocnici-navstivily-stovky-lidi-v-ramci-dne-zdravi-nahledly-i-na-patologii