Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technické služby a hasiči v Havířově měli školení zaměřené na požár, nebo nehodu popelářských vozů

  • Havířov,

Technické služby mají specifická vozidla. Jak postupovat při jejich zahoření či havárii si mohli v areálu průmyslové zóny Dukla vyzkoušet profesionální hasiči i zaměstnanci společnosti.

Zahoření komunálního odpadu uvnitř svozového vozu zaznamenávají Technické služby i několikrát za rok. V takovém případě musí zaměstnanci postupovat přesně podle daných pravidel a stejně tak i hasiči. Obě strany se tak dohodly na společném školení, které se konalo v areálu průmyslové zóny Dukla.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technické služby Havířov: "Simulovali jsme, že začal hořet odpad ve sběrné nádobě v autě, což je uzavřena nádoba, tlakový lis. Takže jsme simulovali tento požár a naši zaměstnanci museli provést celou proceduru tak, jak mají naučenou ze školení. A zároveň hasiči si tak vyzkoušeli jednak dojezd, tak zároveň i nácvik toho hašení a jak zacházet s tím vozidlem. V rámci toho cvičení probíhalo po dohodě s hasiči proškolení na tu naši specializovanou techniku, aby věděli, jak je konstrukčně ta technika řešena, kde má jaké silné prvky, slabé prvky, kde se mohou ta vozidla podvěšovat, tahat, kudy se dá dávat voda do nádoby, kdyby hořelo uvnitř toho vozidla a nešel odpad vyklopit a tak dále.”

Pro hasičský sbor bylo cvičení a školení důležité. Protože tak, jako jsou rozdíly mezi tím, když například hasí požár chatky a výškové budovy, tak je velký rozdíl při požáru nebo havárii vozidla.

Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov: “Pokud už je tam nějaká složitá nástavba, třeba hydraulika, tak je ten zásah pro nás komplikovanější a vozidla Technických služeb spadají do této kategorie, protože mohlo by se zdát, že je velmi snadné uhasit takové popelářské vozidlo, ale není tomu tak. Protože pokud dojde k poškození hydrauliky, tak není vůbec snadné se dostat dovnitř a uhasit ten samotný požár. Pro nás to bylo přínosem v tom, že ne jen otázka požáru je pro nás komplikací, ale třeba i nějaká dopravní nehoda, zapadnutí toho vozidla. Takže my jsme opravdu vděční vedení Technických služeb, že umožnilo toto setkání, školení, kdy sami pozvali technické pracovníky, kteří tomu rozumí a mohli nám ukázat, co se může, co se nemůže, co může být komplikací a i takovou vzájemnou diskuzí jsme dospěli k nějakým závěrům, které bychom rádi využili i do budoucna a ne jen pro nás, tím to neskončilo. My teď zpracováváme nějaké podklady tak, aby tyto zkušenosti a poznatky z toho setkání mohly posloužit i dalším hasičům.”
Nahlásit chybu


K tématu




Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

ZENOFIAVAV s.r.o.
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

TEDOM a.s. - Bohumín Vrbice
Bohumín
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail