Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V životických sadech se bude konat Májový den, úroda jablek je kvůli počasí nejistá

Havířov |  | Havířovský expres

V roce 2018 sklidili v životických sadech v Havířově rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu. V areálu se bude také poprvé konat Májový den.

Jabloně v životických sadech se pěstují na 64 hektarech. Z toho 37 patří zemědělskému půdnímu fondu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi a vedeme s ministerstvem zemědělství debaty o tom, zdali bychom a bylo by možno tyto pronajímané plochy převést na obec Havířov. Pokud by se to povedlo, byl by to signifikantní úspěch a město ty pozemky potřebuje, protože rozvoj města už možný není.”

Historicky se tady vždy pěstovaly a pěstují jablka. Budou se tady pěstovat i po další desetiletí, nebo plánujete tuto plochu pro rozvoj?

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Zatím se rozkoukáváme. Určitě nechceme dělat žádné revoluce. My tady ten prostor a pěstování jablek a historii známe a my bychom rádi, kdyby občané tento prostor zavnímali. Jde vidět, že jsou tady úžasné prostory. A Sady Životice teď a tím bych rád pozval všechny diváky na 1.5,, kdy budeme dělat Májový den v sadech. Takže zvu všechny, kdo se dívají a mají zájem, ať se dostaví, protože tady bude udělaný pro veřejnost prostor, kde si jablka mohou koupit, přijít se sem podívat. Bude tady také zábava pro děti a myslím si, že to bude skvělý den.”

Úrodu jablek může ale v letošním roce ohrozit počasí. Jabloně začaly kvést už 1. dubna, což je za 33 let nejdříve v historii.

Jiří Dulava, ředitel Sady Životice: "Včely sice na to reagovaly, ale pak přišlo ochlazení a dokonce pak přišly i menší kroupy, takže zhruba za týden budeme vidět, kolik z té násady se bude vyvíjet dál. Dobíhá ještě kvetení. Některé květy jsou ještě otevřené, některé ještě v růžovém poupěti, ale bohužel teď se ochladilo na teplotu, která není příznivá včelám. Je kolem šesti stupňů, takže včelky nelítají a uvidíme, co z toho vyleze. Ta situace má trvat zhruba ještě týden minimálně.”

Rekordní sklizeň zaznamenali v sadech v roce 2018, a to 1 900 tun. Průměrně se však sklidí od 1 100 do 1 400 tun.

Nahlásit chybu


K tématu

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Májový den v životických sadech navštívily stovky lidí, kteří si odnesli nejen jablka

2. května 2024 10:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově jakožto nový vlastník životických sadů uspořádala v areálu Májový den s bohatým programem. Což mělo u veřejnosti velký ohlas. Nicméně, tak jako v celé České republice, i zde budou kvůli počasí sčítat ztráty.

Havířov uspořádal v životických sadech Májový den, lidé dorazili v hojném počtu

2. května 2024 19:04 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Radnice v Havířově jakožto nový vlastník životických sadů uspořádala v areálu Májový den. Což mělo u veřejnosti velký ohlas. Nicméně, tak jako v celé České republice, i zde budou kvůli počasí sčítat ztráty.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Kovonský most v Karviné je stržen, nový se bude stavět do konce listopadu

Kovonský most je stržen. Demoliční práce budou probíhat přibližně do 20. května, hned na to začnou práce na novém mostě, který bude z technického hlediska stejný, jako ten původní.

Aktuálně z Karviné: Hromadné očkování psů se koná 21. května

V úterý 21. května se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

17. května 2024 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

17. května 2024 11:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

17. května 2024 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V životických sadech se bude konat Májový den, úroda jablek je kvůli počasí nejistá
Vydáno 22. dubna 2024 11:21, Havířov, Bára Kelnerová
V roce 2018 sklidili v životických sadech v Havířově rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu. V areálu se bude také poprvé konat Májový den.

Jabloně v životických sadech se pěstují na 64 hektarech. Z toho 37 patří zemědělskému půdnímu fondu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi a vedeme s ministerstvem zemědělství debaty o tom, zdali bychom a bylo by možno tyto pronajímané plochy převést na obec Havířov. Pokud by se to povedlo, byl by to signifikantní úspěch a město ty pozemky potřebuje, protože rozvoj města už možný není.”

Historicky se tady vždy pěstovaly a pěstují jablka. Budou se tady pěstovat i po další desetiletí, nebo plánujete tuto plochu pro rozvoj?

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Zatím se rozkoukáváme. Určitě nechceme dělat žádné revoluce. My tady ten prostor a pěstování jablek a historii známe a my bychom rádi, kdyby občané tento prostor zavnímali. Jde vidět, že jsou tady úžasné prostory. A Sady Životice teď a tím bych rád pozval všechny diváky na 1.5,, kdy budeme dělat Májový den v sadech. Takže zvu všechny, kdo se dívají a mají zájem, ať se dostaví, protože tady bude udělaný pro veřejnost prostor, kde si jablka mohou koupit, přijít se sem podívat. Bude tady také zábava pro děti a myslím si, že to bude skvělý den.”

Úrodu jablek může ale v letošním roce ohrozit počasí. Jabloně začaly kvést už 1. dubna, což je za 33 let nejdříve v historii.

Jiří Dulava, ředitel Sady Životice: "Včely sice na to reagovaly, ale pak přišlo ochlazení a dokonce pak přišly i menší kroupy, takže zhruba za týden budeme vidět, kolik z té násady se bude vyvíjet dál. Dobíhá ještě kvetení. Některé květy jsou ještě otevřené, některé ještě v růžovém poupěti, ale bohužel teď se ochladilo na teplotu, která není příznivá včelám. Je kolem šesti stupňů, takže včelky nelítají a uvidíme, co z toho vyleze. Ta situace má trvat zhruba ještě týden minimálně.”

Rekordní sklizeň zaznamenali v sadech v roce 2018, a to 1 900 tun. Průměrně se však sklidí od 1 100 do 1 400 tun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000042695/v-zivotickych-sadech-se-bude-konat-majovy-den-uroda-jablek-je-kvuli-pocasi-nejista