Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Složky IZS si vyzkoušely, jak postupovat při spuštění traumaplánu v havířovské nemocnici

Havířov |  | Havířovský expres

Kraj každým rokem vybere jednu nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Ve středu ráno byl složkám IZS nahlášen výbuch plynu v jednom z pavilonu havířovské nemocnice. Okamžitě byl aktivoval traumaplán, což znamenalo svolat na 320 zaměstnanců. Nejdříve proběhla tiráž přímo před pavilonem, odkud následně byli pacienti převážení na urgentní příjem.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Společně s IZS jsme si mohli dneska vyzkoušet, jakým způsobem pacienti do nemocnice budou z té přednemocniční urgentní fáze přijíždět. Naši lidé si mohou reálně vyzkoušet, za účasti úžasných figurantu ze středních zdravotnických škol, různý rozsah zranění, organizaci péče, organizaci cesty pacienta na sál a to jsou situace, které běžně necvičíme. Takže je to něco, co nechceme zažít, ale pokud zažijeme, tak chceme být připraveni.”
Martin Sedláček, náměstek ředitele Nemocnice Havířov: "Pokud předpokládáme, že se jedná o hromadné neštěstí, tak většinou se jedná o traumatické záležitosti, ale mohou tam být různí lidé. My svoláváme primárně celý urgentní příjem, celou chirurgii, celé ARO. Samozřejmě komplementy jako je laboratoř hematologická, biochemická, radiology a k tomu patří centrální sterilizace a operační sály. Samozřejmě do toho týmu pak zapadají i gynekologové, internisté a neurologové.”

Taktické cvičení nesmělo omezit v nemocnici provoz.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Berte to tak, že každá situace by takto eventuálně vznikla, tak je také za běžného provozu, takže i ta zkouška, kdy tady přijíždějí pacienti, zrovna před chvíli přijela záchranná služby s pacientkou s dušností, možná s podezřením na infarkt. Hned jsme věděli, že to není figurant a hned celý tým se pustil té role a běžně ji ošetřil. Je to nutné cvičit právě za těch ostrých podmínek. Lidem se musíme samozřejmě omluvit, budeme to zveřejňovat a medializovat, proč jsme to dělali, ale je nutno to cvičit za běžných podmínek.”

Celkem muselo být evakuováno z budovy a následně ošetřeno přes 20 figurantů.

Natálie Šklíbová, figurantka, Střední zdravotnická škola Karviná: “Já jsem byla v situaci, kdy jsem měla vedle sebe holčinu, která nedýchala a měla to být moje kamarádka. V normální situaci bych to asi nezvládla. Cením si pana hasiče, který mě vytáhl i všechny ostatní. Překvapilo mě, že ti hasiči fakt odvedli hodně práce, museli být ve stresu, než přijeli ti záchranáři.”
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen tak, že jsou tady figuranti a že se něco dělá. Ono se to bedlivě zapisuje, vyhodnocuje a pak je zpětná vazba, kdy se poukáže na nedostatky, které je třeba odstranit, nebo to bude křišťálově čisté a vše bude v pořádku.”
Nahlásit chybu


K tématu

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

19. června 2024 11:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Havířov začal s výstavbou parkoviště v areálu nemocnice, vznikne 170 nových míst

15. srpna 2023 12:30 | Havířov | Bára Kelnerová

Zaparkovat v areálu havířovské nemocnice je dlouholetý problém. Míst je málo pro zaměstnance i pacienty. Kraj se dohodl s městem o převodu části pozemku, na kterém nyní radnice začala stavět nové parkoviště.

Nemocnice v Havířově bude mít moderní čističku odpadních vod

25. července 2023 10:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Rekonstrukce čističky odpadních vod havířovské nemocnice pokračuje podle plánu. Ve zkušebním provozu už je nová technologie, díky které už nebude docházet k zápachu.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Jak správně přecházet přes přechod? Vstoupit na zelenou a dojít i na červenou

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Společenský dům Reneta bude mít nové sociální zázemí

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde toalety pro imobilní občany.

Albrechtickou pouť si letos užily i děti

Poslední červnovou neděli se obec Albrechtice proměnila v centrum radosti a zábavy. Každoroční pouť, která přilákala stovky návštěvníků z širokého okolí, nabídla i letos bohatý kulturní program.

Projekt Posezení s přáteli před domovem Vesna byl dokončen

10. července 2024 15:02 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Projekt s názvem Posezení se přáteli, který se v minulém roce umístil v rámci hlasování participativního rozpočtu na třetím místě, je dokončen. Altán z modřínové dřeva o rozměrech 3 krát 4 metry je umístěn před domovem seniorů Vesna. Podél celé délky zástěny altánu se táhne lavice na sezení.

Dvoudenní Stonavská pouť se blíží

10. července 2024 13:40 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Jednou z nejvýznamnějších událostí kulturního dění v obci je bezesporu dvoudenní Stonavská pouť. Ta letošní se uskuteční ve dnech 20. a 21. července a obec připravila velmi pestrý program, který slibuje zábavu pro všechny generace.

Zhodnocení školního roku 2023/2024

10. července 2024 13:39 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Školáci i pedagogové si zaslouženě užívají dvouměsíční prázdniny. Jaký byl ovšem uplynulý školní rok, jakých úspěchů dosáhli stonavští školáci a jaké projekty byly realizovány? Nejen na tyto otázky jsme hledali odpověď v ředitelně stonavské základní a mateřské školy.

Složky IZS si vyzkoušely, jak postupovat při spuštění traumaplánu v havířovské nemocnici
Vydáno 21. června 2024 17:20, Havířov, Bára Kelnerová
Kraj každým rokem vybere jednu nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Ve středu ráno byl složkám IZS nahlášen výbuch plynu v jednom z pavilonu havířovské nemocnice. Okamžitě byl aktivoval traumaplán, což znamenalo svolat na 320 zaměstnanců. Nejdříve proběhla tiráž přímo před pavilonem, odkud následně byli pacienti převážení na urgentní příjem.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Společně s IZS jsme si mohli dneska vyzkoušet, jakým způsobem pacienti do nemocnice budou z té přednemocniční urgentní fáze přijíždět. Naši lidé si mohou reálně vyzkoušet, za účasti úžasných figurantu ze středních zdravotnických škol, různý rozsah zranění, organizaci péče, organizaci cesty pacienta na sál a to jsou situace, které běžně necvičíme. Takže je to něco, co nechceme zažít, ale pokud zažijeme, tak chceme být připraveni.”
Martin Sedláček, náměstek ředitele Nemocnice Havířov: "Pokud předpokládáme, že se jedná o hromadné neštěstí, tak většinou se jedná o traumatické záležitosti, ale mohou tam být různí lidé. My svoláváme primárně celý urgentní příjem, celou chirurgii, celé ARO. Samozřejmě komplementy jako je laboratoř hematologická, biochemická, radiology a k tomu patří centrální sterilizace a operační sály. Samozřejmě do toho týmu pak zapadají i gynekologové, internisté a neurologové.”

Taktické cvičení nesmělo omezit v nemocnici provoz.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Berte to tak, že každá situace by takto eventuálně vznikla, tak je také za běžného provozu, takže i ta zkouška, kdy tady přijíždějí pacienti, zrovna před chvíli přijela záchranná služby s pacientkou s dušností, možná s podezřením na infarkt. Hned jsme věděli, že to není figurant a hned celý tým se pustil té role a běžně ji ošetřil. Je to nutné cvičit právě za těch ostrých podmínek. Lidem se musíme samozřejmě omluvit, budeme to zveřejňovat a medializovat, proč jsme to dělali, ale je nutno to cvičit za běžných podmínek.”

Celkem muselo být evakuováno z budovy a následně ošetřeno přes 20 figurantů.

Natálie Šklíbová, figurantka, Střední zdravotnická škola Karviná: “Já jsem byla v situaci, kdy jsem měla vedle sebe holčinu, která nedýchala a měla to být moje kamarádka. V normální situaci bych to asi nezvládla. Cením si pana hasiče, který mě vytáhl i všechny ostatní. Překvapilo mě, že ti hasiči fakt odvedli hodně práce, museli být ve stresu, než přijeli ti záchranáři.”
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen tak, že jsou tady figuranti a že se něco dělá. Ono se to bedlivě zapisuje, vyhodnocuje a pak je zpětná vazba, kdy se poukáže na nedostatky, které je třeba odstranit, nebo to bude křišťálově čisté a vše bude v pořádku.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000043682/slozky-izs-si-vyzkousely-jak-postupovat-pri-spusteni-traumaplanu-v-havirovske-nemocnici