Mezinárodní velké ceny Havířova mládeže se zúčastnili nadějní sportovci, kteří mají před sebou možná velkou kariéru. Do Havířova přijelo 44 závodníků z Česka, Slovenska a Polska. Mnozí vzpěrači se tomuto sportu věnují krátce. Nadšení z každého platného pokusu, bylo u nich proto velké.
Kristýna Ferstelová, vzpěračka SKV Bonatrans Bohumín: “Mě to začalo bavit. Já mám ve třídě spolužačku a mě to strašně zaujalo a teď jsem strašně ráda, že jsem tady. Ten sport je skvělý. Ono, když zvednete víc než na tréninku, tak máte tu radost, že jste to dokázala. Momentálně zvedám 28 a 33 kg."
David Svoboda, vzpěrač SKV Baník Havířov: “V trhu dělám 55 na závodech, 57 na tréninku. Na závodech jsem dal na nadhoz 67 a 70.” Kam by si to chtěl dotáhnout? “Třeba na ME.”
Matyáš Botek, vzpěrač TJ Holešov: "Nevzpírám dlouho, ale jde to. Chci se tady předvést s mými výkony a doufám, že dopadnu alespoň třetí. 56 kg chci dát, dal jsem teď svůj rekord 44 trh.”
Emil Plachetka, vzpěrač SKV Baník Havířov: "Mně se to povedlo tak, že jsem zabojoval, chtěl jsem, abych měl nějaký výkon a rekord, ať dokončím závody a neměl ani jeden pokus špatně.” Podařilo se to a jaký je to pocit? “Podařilo a hodně dobrý. Já už se tomu věnuji přes rok. Trenér je dobrý, naučil mě všechno, co jsem chtěl. Zaujalo mě to proto, protože strejda kdysi začal vzpírat, tak mě to napadlo a začal jsem také vzpírat.”
Domácí klub nasadil do soutěže hned třináct nadějných závodníků. A právě jedním z nich byl i Emil Plachetka.
Miloš Kopecký, trenér SKV Baník Havířov: "Emil Plachetka je za mě nadějný talent. Je to nováček. Začal teprve v letošním roce vzpírat, vzpírá necelý půlrok a díky široké rodině a té podpory rodiny, což je velmi důležité, tak se mu daří, poctivě chodí na tréninky. Za mě super kluk a do party výborný.”
Jaký je trend. Přibývají děti?
Miloš Kopecký, trenér SKV Baník Havířov: “Děti jsou takové přelétavé. Někdy jich přijde hodně, chvilku si to vyzkouší, záleží podle jejich nátury. Někdy je problém s rodiči, že mají obavy dělat vzpírání. Ale my s těmi dětmi neděláme vzpírání jenom s činkami, ale oni mají i atletiku. To znamená, že hází medicinbalem, dělají trojskoky, v podstatě takovou gymnastiku. A potom především dáváme důraz na provedení techniky, na provedení samotného pokusu.”
Pro mladé vzpěrače je důležité mít nějaký vzor. A tím je právě Kamil Kučera, který se v 39 letech dočkal účasti na letních olympijských hrách.