Den řemesel vždy zahajuje, ale také končí sezonu Kotulovy dřevěnky. Návštěvníci mohli opět vidět řezbáře, jak se pracuje na kolovrátku, výrobu košíků, krajek, ale i, jak se zpracovávala kdysi kukuřice. Velkou atrakcí bylo letos pro děti zejména dojení kozy.
Soňa Kavanová, průvodkyně Kotulovy dřevěnky: “Máme půjčenou z hlavní expozice z Českého Těšína z krásné historické budovy maketu, která je funkční, takže děti mohou konečně vidět, že mléko není jen v krabici, ale jak mléko dostaneme, než přijde do té krabice."
anketa: “Viděla jsem tu hodně nových věcí a viděla jsem takové košíčky a líbí se mi tady. Moc ta chaloupka je uvnitř stará a moc se mi líbí.”
anketa: “Já jsem tady poprvé a viděl jsem tu hodně zajímavostí třeba mletí kukuřice, dále dojení kozy, pečení.”
anketa: “Neměli mikrovlnky, trouby, mobily ani poštu neměli. Museli si to posílat třeba osobně, nebo museli bydlet blízko sebe, aby si to mohli poslat třeba na šňůrce. No muselo to být pro ně hodně těžké. Kdybych žil já v takové v takovém století, tak nevím, jak bych si s tím poradil.”
anketa: "Viděla jsem tam kurník a ohrádku na prasátka.” Co na to říkáš, jak se kdysi žilo? “Dobrý.”
anketa: “Mě se líbilo, jak jsme byli v té chaloupce a ve větrném mlýnu. Ještě jsem viděla, jak se pracuje s vlnou.”
Expozice bydlení prezentuje vybavení domácího interiéru a způsobu života na přelomu 19. a 20. století Těšínského Slezska. O roubenku postavenou v roce 1781 se musí muzeum pečlivě starat.
Soňa Kavanová, průvodkyně Kotulovy dřevěnky: "Budou se dovážet sbírky do konzervační dílny do depozitáře. Budeme připravovat na zimu všechno celý areál. Jak venku, tak i uvnitř a přes zimu má ten areál zimní režim, kdy tady také musím být, zatápím v kamnech, protože ta chalupa, aby nám vydržela pro další generace, tak má svůj zimní režim i letní režim a musí se větráním i vytápěním udržovat stálá teplota a vlhkost toho ovzduší.”
Veřejnost se opět bude moci do Kotulovy dřevěnky podívat 1. května.