Vzkaz kraje směrem k obcím. Podpoříme na další čtyři roky vybrané služby sociální prevence z individuálního projektu, musíte se ale zavázat, že rok 2015 - 2016 se budete na financování podílet z padesáti procent. Služby v letech 2013 a 2014 zafinancuje ze sta procent kraj, a to z Evropských sociálních fondů.
Svatomír Recman (KSČM), náměstek hejtmana MSK: „V této chvíli vrcholí jednání s obcemi, kterých je 21, a chceme se dohodnout. Zatím to vypadá, že se dohodneme."
Například Havířov by musel na projekt v letech 2015 a 2016 vyčlenit zhruba 15 milionů korun.
Daniel Pawlas (KSČM), náměstek primátora Havířova: „Samozřejmě je to velký závazek pro město, protože se jedná o nemalou částku. Je to ožehavé téma, ale není jiná možnost než to podpořit, protože pro představu, že bychom tady neměli například Armádu spásy, je to nemyslitelné."
Právě Armáda spásy by nemohla v letošním roce udržet své služby, kdyby jí havířovská radnice nenavýšila rozpočet o 600 tisíc korun. Vyjasnění ve financování na čtyřleté období vesměs vítají.
František Krupa, oblastní ředitel Armády spásy pro severní Moravu: „Jsme rádi, že se v tomto systému můžeme objevit, naopak chápeme obezřetnost měst, v té chvíli, kdy se jedná o pobyty, které jsou nákladné, je pochopitelná."
Do individuálního projektu na podporu služeb sociální prevence je zařazeno například nízkoprahové centrum pro osoby bez přístřeší, dále intervenční centrum Slezské diakonie nebo poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy sociálních služeb města Havířova. O tom, zda Havířov podepíše smlouvu s krajem, budou rozhodovat zastupitelé 25. června.