František Chobot (ČSSD), primátor města Havířov: „Chceme udělat takovou rekapitulaci, zúčtování, řekneme lidem, co jsme udělali a co uděláme. Máme ještě nějaké stavební věci, máme romského asistenta, na Havířovských slavnostech představíme mobilní služebnu, která bude nasazena od příštího týdne, chceme lidem vyhovět. Já vím, že to je běh na dlouhou trať, že někdo může být nespokojen, ale díky mobilní služebně už lidé nebudou muset volat policii, můžou služebnu navštívit, a ta okamžitě zakročí. Na setkání byli pozváni i představitelé romských organizací, tak doufám, že přijdou i někteří občané. Nemyslím, že by přišli zrovna ti problémoví, ale ti, kteří by je snad mohli ovlivnit. Chtěli bychom to dát dohromady tak, aby tato skupina lidí žila spokojeněji než doposud."
Miloš Polák, vedoucí územního odboru vnějších služeb Karviná: „My dnes chceme od občanů zjistit, jaké jsou jejich konkrétní problémy. Na policii se samozřejmě dostávají oznámení, ale většinou se jedná už o závažnější případy trestní činnosti nebo přestupky, které se sami občané rozhodnou ohlásit. My také něco zjistíme při vlastní činnosti, ale jsou věci, které se na policii nikdy nedostanou. A to se právě snažíme zjistit, co občany v této lokalitě trápí, a jaké jsou jejich problémy."
A co občany nejvíce trápí? Anketa, obyvatelé Šumbarku: 1. „Přál bych si, aby se tady konečně udělal pořádek s Romy, dělají nepořádek, dělají kravál. Normální lidé by chtěli v noci spát a tam se vyhrává, zpívá, prostě, aby se zde už konečně něco dělo." 2. „Že by chodili v noci policisté, to ne. Neměli by jezdit v autě, ale měli by to po desáté hodině projít párkrát pěšky, aby viděli a slyšeli, co se tady děje. Oni přijedou, když je zavoláme, ale musí se je zkrátka volat." 3. „Jsem nespokojený jak s bydlením, zvedají se nájmy, do bytu se nic nedává, tak s tím okolím a s tou komunitou tady." 4. „Napadání lidí přes den i v noci. Čím dál více se stupňuje agresivita jistých občanů."
Na nového romského poradce se Romové obrací s různými problémy, proto čekal, že na setkání přijdou ve větším počtu, to se však nestalo.
Pavol Danihel, romský poradce: „Zpracovávám projekt romského etnika, ten je zaměřený hlavně na terénní práci, která je nutná s konzultační a poradenskou službou z mé strany. Cílem tohoto projektu je zvýšit právní podvědomí těchto lidí. Uvidíme, co tomu dnešní den dá. Čekám, že tady bude větší osazenstvo z řad Romů."
Mladý Rom potvrzuje, že v problémové lokalitě nepokoje jsou. Anketa, obyvatel Šumbarku: „To je určitě pravda, ale je to vina Čechů ne nás, nás Romy dáváte mezi Romy, a to je špatné. Aby byl pořádek, musím bydlet mezi bílýma."
Asi nejvíce otázek musel zodpovídat mluvčí společnosti RPG Petr Handl, bylo mu vyčítáno, že jsou to právě oni, kteří vytvářejí v lokalitě ghetto.
Petr Handl, mluvčí společnosti RPG: „Není to tak, že bychom do této lokality cíleně sečleňovali jakékoliv vyčleněné komunity. Je to tak, že v této lokalitě máme celou řadu slušně platících a řádně se chovajících nájemců. Pokud jsou v této lokalitě nějaké volné byty, tak je nabízíme na trh, může si jej pronajmout každý, kdo zde má zájem bydlet a platit tržní nájemné, které je v této lokalitě nastaveno."
Za špatnou situaci může také přistěhovávání Romů z okolních měst, zde Handl uvedl, že je špatně nastaven systém.
Petr Handl, mluvčí společnosti RPG: „Česká legislativa vám bohužel neumožňuje vykázat někoho z bytu jenom proto, že přijel k někomu na návštěvu. My monitorujeme situaci, a pokud máme informace od nájemníků, že jsou v bytě dlouhodobě nastěhovány osoby, které nejsou nahlášeny, tak situaci řešíme."
Velký potlesk za své názory sklidili zástupci romské organizace Europe Roma.cz. Hlásali například, že musí skončit migrace a RPG tomu nesmí dávat prostor nebo, že se Romové nesmí nudit, a musí začít pracovat. Organizace chce v nejbližší době vytvořit své centrum také na Šumbarku.
Ladislav Baláž, Organizace Europe Roma.cz: „Děláme projekt, který by měl pomoci nejenom Romům, ale všem občanům této oblasti. Jedná se o projekt snížení kriminality a pomoc romským občanům s bydlením, opravami bytů, údržbou a nápravou, co se týče toho, co bylo zničeno a čtyřicet let se tomu nikdo nevěnoval."
Na setkání s občany přišla také zástupkyně policejního prezidia, která se tento projekt bude snažit prosadit ve všech městech. Radka Ovčáčíková, policejní rada: „Já jsem rozhodnutá projekt doporučit, aby se rozšířil v celé policii, protože ten kontakt s občanem je nenahraditelný a nutný."
Občané Šumbarku hodně kritizovali práci policejních složek, v lokalitě se necítí bezpečně. Policie sama přiznala, že jelikož počet oznámení přestupku od minulého roku poklesl, polevili v hlídkách, což se po výstupu setkání s občany změní. Lidé by uvítali více strážníků na kolech a pěších hlídek, také netrpělivě čekají na mobilní služebnu, primátor slíbil, že jako první bude mobilní služebna stát na Masarykově náměstí.