Rak říční je přísně chráněný a vzácný tvor. Přestože těchto tvorů každoročně ubývá, na řece Lučině se jim daří. Jen na horním toku jich záchranáři zkontrolovali na devadesát.
Lubomír Kminiak, předseda ZO ČSOP: „Před třemi lety jsme začali se záchranou Raka říčního v lokalitě poblíž Karviné, kde se nás snažili předběhnout bezdomovci, kteří si z nich snažili dělat jídlo. Za rok a půl se nám zde na řeku Lučinu podařilo přenést zhruba necelých 700 raků."
Ochránci při pravidelné kontrole objevili i nové přírustky, a to svědčí o tom, že raci mají v řece dobré podmínky. Každý odchycený kus je zvážen, změřen a označen. Celkově se odhaduje, že v Lučině žije kolem tisícovky těchto tvorů.
Lubomír Kminiak, předseda ZO ČSOP: „Pokud si najdou své teritorium, tak si ho udržují, a když ho najdeme za rok za dva, pokud si nesundá krunýř, tak ho můžeme změřit, zda má přírůstky váhově, rozměrově, jestli ve vyvíjí tak, jak by ve zdravé přírodě měl."
Bohužel ochránci během kontroly narazili i na bezohlednost lidí. Místo aby si vážili, že se na Lučině tomuto vzácnému druhu daří, tak házejí ochráncům klacky pod nohy. Z neznámého důvodu ochranářům kradou klece potřebné pro kontrolu raků.