Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Folklorní pěvecký sbor Chórek se připravuje na vystoupení, unikátní kroje si šijí sami

Každé folklorní těleso vystupuje v krojích typických pro daný region, pokud je ale nedostatek materiálů pro jejich šití či údržbu, může nastat problém. Pěveckému sboru Chórek z Horní Suché se podařilo najít takového výrobce a v renovovaných krojích se již chystají na první vystoupení v tomto roce.

Pěvecký sbor Chórek v Horní Suché byl založen v roce 2003. Za tu dobu se členům podařilo natočit tři CD s několika kapelami a soubor spolupracuje i s dechovkou s Polska. Bohužel kvůli covidu neprobíhaly zkoušky, ani vystoupení. Přesto manželé Weiserovi, kteří jsou duší souboru, nezaháleli.

Marian Weiser, organizační vedoucí pěveckého souboru Chórek: "Připravovali jsme nový repertoár díky spolupráci s muzeem ve Wisle se nám podařilo sehnat originální zápisy starých písniček. Je jich asi třicet, které budeme v momentě, kdy už to bude možné zkoušet, tak je začneme připravovat.”

Paní Barbara Weiserová má vášeň v krojích. Sama je navrhuje, šije, renovuje a i tyto krásné výšivky jsou ruční prací.

Barbara Weiserová, vedoucí pěveckého souboru Chórek: “V poslední době máme velký úspěch v tom, že se nám podařilo kontaktovat Hedvu z Rýmařova, což je jeden z posledních výrobních závodů, který dokáže vyrobit brokáty v takové kvalitě, v jaké se používaly k šití krojů v dávné době. Je to takové krásné propojení a právě Hedva nám vyšla vstříc, že dokázala vyrobit podle našich představ v barevnosti, která se vyskytovala přímo tady v regionu, nové nádherné látky, které se teď dají využít právě k renovací nových krojů.”

Soubor by chtěl opět začít společně zkoušet od září tak, aby mohl vystoupit v rámci dalšího ročníku Fedrování, který by se měl konat 2. října.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy