Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krojovaní horníci Dolu František oslavili 100 let, o dalším jejich osudu rozhodne svatá Barbora

Krojovaní horníci Dolu František mají v Horní Suché už stoletou tradici. Oslava výročí se ale nesla i v duchu obavy, co bude dál. Členové stárnou a noví se i kvůli útlumu těžby do spolku nehlásí.

Těžba v Dole František byla ukončena v roce 1999. Kroužek krojovaných horníků však pokračoval a v letošním roce jeho členové společně s ostatními spolky mohli oslavit sto let od založení. Slavnostní seřazení průvodu se konalo u sochy svaté Barbory. Následně se průvod přesunul do katolického kostela svatého Josefa na sváteční mši, během které uctili členové a hosté památku zesnulých členů spolku a také horníků.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "My jsme dokázali držet tu pomyslnou štafetu a hlásili jsme tu hornickou tradici dále, tak si myslím, že to je pro mne to podstatné, že jsme se dožili té stovky. Těch mladých tváří je tady hodně málo. Já myslím, že bychom to chtěli udržet, ale jak to dopadne, ví jen svatá Barbora."
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Možná je to trochu symbolické, protože slavíme 100 let výročí v roce, kdy havířina v tomto okrese končí. Je to možná trochu smutné výročí. Dle mého názoru je tento úprk od uhlí trochu zbrklý. My přestaneme těžit, ale pořád s uhlím budeme topit."

Slavnostní část byla ukončena stužkováním spolkových praporů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry