V nově zavedené edukační poradně v rájecké nemocnici se snaží zdravotnický personál pomoci lidem, kteří onemocněli cukrovkou.
Zdeňka Čočková, edukační a diabetologická sestra: "Snažíme se pomoci diabetikům, aby pochopili co je cukrovka, jak se k ní zachovat, pomoci v dietě a komplikaci které cukrovka přináší. Určitě jsou omezeni zejména co se týče diety, určitě by neměli cukry, chce to určitou disciplínu, určitý řád v jídelníčku."
K lepšímu pochopení této nemoci používají sestry zvláštní mapy.
Zdenka Čočková, edukační a diabetologická sestra: "To jsou takové kartičky, kdy si pacienti sami odpovídají, co je pravda a co ne a proč."
Cukrovka se v dnešní době zařadila mezi civilizační choroby. V České republice trpí touto nemocí zhruba milion pacientů.
Zdenka Čočková, edukační a diabetologická sestra: "Je to víceméně záležitost slinivky břišní, orgánu v těle, který má na starosti tvoření inzulínu a někomu se ten inzulín tvoří dostatečně někomu méně."
Pokud se cukrovka neléčí nebo pacienti nemají dostatečnou disciplínu a ochotu se léčit, přebytečný cukr v krvi způsobuje komplikace, například porušení cév nebo nervů.
Zdenka Čočková, edukační a diabetologická sestra: "Proto tito pacienti, když se zraní třeba na končetinách, podotýkám, že to je věc, která se vyvíjí několik let, to není měsíc, tak oni necítí, že se zraní a potom dochází ke špatnému zhojení."
Ze začátku přicházejí pacienti do poradny vystrašení. Není se ale čeho obávat, proškolený personál rád všem poradí a pomůže.
Zdenka Čočková, edukační a diabetologická sestra: "Všechno vyplývá z toho, pomoci pacientům, aby svou nemoc zvládali, pak se cítí lépe a cílem vlastně léčby diabetiků je, aby se dožili stejně vysokého věku jako pacienti bez cukrovky. Vždycky si dělím skupinky podle toho, zda píchají inzulín, nebo nepíchají inzulín a vysvětlujeme si místa vpichu inzulínu, jak zacházet s inzulínovými pery, protože dneska už se nepíchá stříkačkami."
Do poradny dochází lidé ve věku od 25 do 80 let. Například paní Emilie Holková je v evidenci diabertiků celé čtyři roky. Sem do poradny dochází pravidelně a je s péčí lékařů velmi spokojená.
Emilie Holková, diabetička: "Skutečně jak sestřička, tak paní doktorka, když něco člověk neví, zeptá se, tak jsou velice ochotné, pomáhají nám."
Za půl roku navštívilo poradnu už dvě stě lidí. Návštěva poradny je dobrovolná, doporučuje se, aby diabetik navštívil poradnu nejméně třikrát po sobě.