Fotbalisté MFK OKD Karviná používají při tréninku sporttestry. Jsou složené z hodinek a z pásu, který si hráči připnou na hruď.
Karel Kula, trenér: "Tady tento monitor snímá tepovou srdeční frekvenci, která se přenáší do těchto hodinek, kde můžeme vidět okamžitou tepovou frekvenci u těch hráčů."
Záznamy, které jsou v hodinkách uloženy, si pak trenér stáhne do počítače, kde pak na grafu vidí, jestli hráči běhali v zónách, jak mají. Na začátku každé sezóny projdou fotbalisté zátěžovými testy na sportovní medicíně, kde si každý zjistí svou maximální tepovou frekvenci. Trenéři pak každému tyto hodnoty zpracují do pěti pásem.
Anketa, fotbalisté: 1. "Je to přesnější na aerobní práh, je rychlejší regenerace u toho, takže víme přesně, co máme běhat, a podle toho se taky řídíme." 2. "To je novinka, kterou jsem zažil v Baníku za trenéra Večeři a pana trenéra Kuly, a dává nám to nějaké informace a rozvíjí to naši kondiční stránku."
Sporttestry používají fotbalisté i v intervalové hře.
Karel Kula, trenér: "Je to hra na menší vzdálenost, kdy ti hráči hrají dva na dva, tři na tři."
Interval zatížení je různý, záleží na tom, kolik hráčů proti sobě hraje. Například ve hře tři na tři je zátěž na minutu a půl.
Karel Kula, trenér: "Je to taková maximální intenzita, je to malý prostor, hráči se musí pohybovat, běhat na maximální rychlost."
Tento druh tréninku je vhodný na rozvoj laktátové odolnosti, kdy se při maximální tepové frekvenci začne tvořit v těle kyselina mléčná.
Karel Kula, trenér: "Je důležitý, aby se ten laktát dokázal v průběhu utkání odbourat, protože v tom laktátu člověk nevydrží dlouho, je to kyselina mléčná, zakyselují se ty svaly a ty nohy tuhnou."
Trenér na hodinkách zároveň vidí, jestli měl hráč dostatečný odpočinek.
Karel Kula, trenér: "Na začátku té přípravy se nám stává, že někteří hráči, kteří to nějakým způsobem ošidí, mají tu dobu odpočinku daleko vyšší než ti hráči, kteří jsou trénovaní. Potom si ty hráče pozvu, řeknu jim, co bylo dobrý, co špatný, že to třeba nebylo ono, že se nedostal do hladiny toho laktátu a že jel na nějakých 80%, což u té hry by to nemělo být, tam by měli běhat na maximum."
Sporttestry využívají fotbalisté i při individuálních plánech, kdy jsou doma a trénují mimo stadion. Tréner tak má díky hodinkám přehled, kolik času a v jaké intenzitě se fotbalisté tréninku věnovali.