Zvláště starší generace si nenechala ujít den otevřených dveří neurologického oddělení, který pro širokou veřejnost zorganizovala Karvinská hornická nemocnice. Lidé na nabízené vyšetření dokonce stáli frontu, všichni se chtěli dozvědět, jak jsou na tom se svým zdravím.
Anketa, návštěvníci: 1. „Zatím jsem si nechala udělat ultrazvuk a ještě bych si chtěla nechat vyšetřit cholesterol." 2. „Jisté problémy mám, tak jsem si tady přišla zkusit, jestli mi k tomu lékaři něco neřeknou." 3. „Loni jsem byl ve Vítkovicích a bylo mi zjištěno, že jedna tepna je trošičku neprůchodná, tak jsem si řekl, že tentokrát na vyšetření půjdu do Karviné."
Kristina Jonsztová, primářka: „Já jsem mile překvapena, že lidé do toho jdou a že chtějí něco vědět. Mě to opravdu překvapuje, sice je fakt, že se jedná o jistou věkovou kategorii, která tady přišla a že lidé ve středním věku asi nemají čas a možná si ani neuvědomují, že by se zde mohli něco dozvědět."
Velký zájem byl o vyšetření krčních a mozkových tepen. Henryk Bretaňský, lékař: „Je to vyšetření, které slouží k posouzení jejich stavu. Nejdůležitější nálezy jsou především zúženiny a uzávěry těchto cév."
Speciální pracoviště, iktová jednotka, řeší cévní mozkové příhody, lidé se od přítomných odborníků proto také mohli dozvědět podrobnosti o mrtvici, která každoročně v naší zemi postihne několik tisíc lidí.
Kristina Jonsztová, primářka: „Mrtvice je akt, ve kterém se já nějak náhle změním, to znamená, začíná se mi špatně mluvit a neovládám končetiny, můžu i spadnout, nemůžu se postavit, mám závrať, nemůžu třeba ani vyslovit slovo nebo ho chci vyslovit a zní úplně jinak."
V případě, že takové příznaky nastanou, lékaři doporučují urychleně volat linku 155. Kristina Jonsztová, primářka: „Je to stále ještě velký problém, se kterým musíme jako medici, doktoři, zápasit."
V informačních a preventivních kampaních bude nemocnice i nadále pokračovat, koncem června chystá například den otevřených dveří lékáren.