Netradiční formou se karvinská Střední škola techniky a služeb pokouší zvýšit zájem o obor elektrikář. Zapojila se do projektu financovaném Nadací ČEZ a sestavila pro své potřeby model větrné elektrárny. Nazvali ho I vítr může svítit.
Miroslav Marekwica, vedoucí učitel úseku elektro, instalatér, truhlář a optik: "Ten projekt jsme dělali od ledna do května, nakoupili jsme různé komponenty a naši učitelé se žáky tyto komponenty sestavovali.”
Žáci školy vyrobili pro elektrárnu podstavec, speciální nápisy 3D technologií na CNC strojích, na soustruzích vznikly různé úchytky a patky. Elektrikáři se postarali o zapojení a funkčnost.
Marcel Tetůr, žák školy: "Já a kamarád jsme na tom dělali propoje a stabilizátor. Ten stabilizátor byl asi nejtěžší. Slouží ke stabilizování elektrického proudu, není takový kolísavý a tím pádem spotřebiče spotřebují méně energie."
Jan Franek, žák školy: “Byla to dost těžká práce, učitel nám to ale vysvětlil a bylo to docela lehké. Je to super, že to jede, jsme rádi, že něco máme pro školu.”
Samotná větrná elektrárna je složená z ventilátoru, který simuluje vítr, z měřících přístrojů, meteorologické stanice, která vyhodnocuje rychlost větru, srážky a teplotu a ze samotné vlastní elektrárny. Využití tohoto typu elektrárny je na lodích.
Vilém Pitřík, učitel odborného výcviku: “Dokážeme měnit ty otáčky a tím měnit i rychlost toho větru, tím nám ta elektrárna generuje nějaké napětí, které pak využíváme k nabíjení třeba baterií, které pak slouží k napájení zdrojů.”
Z naměřených údajů dokáže tento model vyrobit od 12-18 voltů a rychlost větru zaznamenali učni kolem 50 km/h.