Klub železničních modelářů začal fungovat v Karviné před rokem. Jejich základna se nachází na prvním nástupišti hlavního nádraží. Děti tady mají možnost naučit se pracovat s nářadím a zaručeně si zvýší rukodělnou zručnost.
Rostislav Roubic, zakladatel klubu: "Na klávesnici umí výborně, ale horší je to s nářadím, s představivostí, dnešní děti jsou zvyklé, že všechno se dělá samo, ale ono to tak není v životě. Tady mají možnost se dostat k elektrice, můžou i výtvarnou výchovu tady užít i řemeslo."
Členové kroužku neustále vylepšují vlastní klubové kolejiště o rozměrech 4X 2,7 metrů, tak aby se co nejvěrněji podobalo skutečnosti.
Rostislav Roubic, zakladatel klubu: "Stavíme koleje, stavíme budovy, modely skal, stromečky."
Kluci mohou krajinu na kolejišti přetvářet podle své vlastní fantazie.
Dominik Zamarski, člen klubu: "Já jsem vytvořil model domečku, jinak stavíme ještě na té velké ploše."
Jan Gajda, člen klubu: "Mě baví vidět vlaky, poznávat je, jak se jmenují, něco vyrobit, vyráběl jsem stromky, vodárnu."
Kromě práce na kolejišti se mohou členové klubu zdokonalovat v řízení vlaku na zdigitalizovaném lokomotivním pultu.
David Hájek, konstruktér zdigitlizovaného lokomotivního pultu: "Konstrukce toho lokomotivního pultu je z lokomotivy řady 749 přezdívané Bardotka. Takže se využilo toho, že se likvidoval jeden z pultů, zachránil se tímhle způsobem."
říká David Hájek, který pult zdigitalizoval a propojil s počítačem. Ve simulátoru se jezdí po skutečných tratích.
David Hájek, David Hájek, konstruktér zdigitlizovaného lokomotivního pultu: "Ten pocit je, že se jezdí ze Svinova do Opavy tu hodinku osobáčkem pomalejším. Zadáváte výkon kontrolérem, jízda vpřed, vzad, levý pedál, pískování, pravý pedál houkačka, červené tlačítko píšťala, tlačítka bdělosti."
Ve vedlejší místnosti klubovny se Jaromír Sikora věnuje modulové železnici. Modelařině se věnoval jako malý kluk, znovu se k tomuto koníčku vrátil před sedmi lety.
Jaromír Sikora, člen klubu: "Začal jsem s modulovou železnicí, je to o modulech, které se pak skládají do dlouhých tratí na různých setkáních."
Tam pak modeláři jezdí přesně podle jízdního řádu v provozu železniční a nákladní dopravy. Moduly sestavuje v měřítku 1:120.
Jaromír Sikora, člen klubu: "Ty moduly jsou podle dosti náročných norem, které se musí dodržovat, aby byla návaznost těch modulů"
V klubovně jsme si prohlédli modul představující 200 metrů kutečné tratě z Českého Těšína do Frýdku-Místku, úsek těsně před zastávkou Ropice.
Jaromír Sikora, člen klubu: "Staví se to podle dokumentace, to znamená vyrážíme do terénu, s foťáky, koukáme, hledáme detaily."
Klub železničních modelářů mezi sebe rád přijme nové členy nejlépe od sedmi let věku, horní hranice není omezena. Děti se schází liché týdny ve středu a sudé v sobotu, dospělí sem přicházejí ve čtvrtek.