V karvinském státním okresním archivu se v současné době nachází 4 kilometry archiválií. Uschovány jsou tady novodobé dokumenty, ale i vzácné spisy staré až několik stovek let. Jenže v dřívějších dobách nebyly uloženy v dobrých podmínkách a časem se jejich stav zhoršil.
Irena Hajzlerová, ředitelka SOA Karviná: “Archiv nebyl vždycky v takovéto podobě jako dnes, takže ty dokumenty, které jsme “zdědili” od předchozích archivářů, nebyly vždy uloženy v dobrých podmínkách, tak nejsou v dobrém stavu, i zub času na nich hlodá, takže jsou zaprášené, některé jsou potrhané, špinavé, mají rozbitou vazbu, mají poničené listy, kousek listu chybí.”
Každý přijatý dokument se tady roztřídí a také se rozhodne, zda potřebuje zásah restaurátora nebo ne.
Přestože nemá karvinský archiv restaurátorskou dílnu, dovede si poradit. Posílá svého archiváře Davida Pietrowského na zkušenou k jiným restaurátorům například do Frýdku Místku nebo Prostějova a ten pak dokáže místním archiváliím poskytnout takzvanou první pomoc.
David Pietrowski, pomocný restaurátor, archivář: “Čistí se suchou metodou, gumovou drtí, jakmile se materiál vyčistí ze všech stran, tak se podlepuje filmoplastem.”
Filmoplast slouží ke zpevnění daného materiálu a také se s ním doplňují chybějící místa.
Mapy a plány, které jsou srolované a stočené, se musí také vyžehlit.
Badatelům se pak předkládají zachráněné a opravené knihy nebo dokumenty. Ty jsou také po zásahu restaurátora pečlivě zaprotokolovány a zdigitalizovány. Vede se také fotodokumentace archiválií před zásahem, v průběhu opravy a po dokončení.