Je neděle ráno a karvinští rybáři už opět zatahují sítě nad jedním z posledních chovných rybníků v Petrovicích. V pláštěnkách a holínkách se brodí několika centimetrovým bahnem, aby vylovili všechny kapry, štiky, candáty, amury i sumce.
Roman Martinek, předseda rybářů: "Rok se nám vyvedl hlavně s dravcem, hlavně candát, štika, to nám udělalo velikou radost. Ti kapři, v některých rybnících jsou trochu menší, někteří větší, ale záleží to podle násady a podle toho, jaký je ten rok."
Generační ryby vypustili rybáři do připravených komor na přezimování. Menší ryby - rok staré - nasadili do sportovních rybníků. Do revíru putovali i dva sumci. Pro rybáře je sumec spíš rarita a škůdcem.
Někteří rybáři se ale právě na chytání sumců zaměřují. A když se zadaří, radují se pak i z takovýchto kousků. Tohoto krasavce chytli v rybářském revíru Olše 3, na Větrově.
František Šišmič, rybář: "Podařilo se nám vytáhnout krásného 2,13 metrů, do 70 kilo a byli jsme velice spokojeni."
Říká František Šišmič, který se společně se synem Liborem věnuje chytání sumců 15 let a většinou v noci, kdy nejvíc berou. Tohoto dostali na 30centimetrového karase.
František Šišmič, rybář: "Ale stejně, šňůra byla pevná, navijáky velké, ale stejně to trvalo 45 minut, tahali jsme ho z dálky 420 metrů a ten sumec nešel, on zůstával stát."
Zápas pokračoval i u břehu, bylo náročné ho vytáhnout z vody.
František Šišmič, rybář: "Tam jsou panely, hloubka do dvou metrů a po těch panelech jsme si ruce podávali, abychom ho dostali na ten břeh."
Sumec má určitě přes dvacet let a momentálně si užívá v soukromém rybníku. Ale zpátky k chovným rybníkům. Ty ted čeká zazimování a napuštěny budou znovu na jaře. Štiky a candáty do nich rybáři zase vrátí a přivezou i násadového kapra nejspíš ze Studénky nebo Pohořelic.