Archeologové dokončili v Karviné 1. fázi výzkumu

  • 9:51,
  • Karviná ,

V Karviné dokončili archeologové první fázi záchranného archeologického výzkumu u regionální knihovny v centru města. Do konce týdne budou odkryté klenby na povrchu zasypány a začne průzkum sklepení pod budovou.

První etapa záchranného archeologického výzkumu, který probíhá souběžně se sanací sklepů pod Střediskem hudby a umění karvinské regionální knihovny, se blíží ke konci. Týkala se exteriérové části.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “Podařilo se rozklíčovat poměrně složitou otázku, jak se vyvíjel dům na nárožní parcele od středověku až do jeho zániku na přelomu 18.-19.století.”

Ve sklepeních průzkum začne až po sanaci kleneb, aby bylo dole bezpečno. Prozatím se ze zásypů jednotlivých suterénů našly krásné artefakty měšťanů a to od pozdního středověku přes raný novověk. Dochovaly se fragmenty honosných kachlových kamen s reliéfní výzdobou, úlomky kuchyňských nádob a další.

Jana Brhelová, dokumentátorka: “V současné době se pokračuje v té inventarizaci, lepení, čištění těch střepů jak keramiky tak skla.”

Pro Karvinou je tento archeologický výzkum významný. Město chystá na příští rok ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vydání publikace k historii města a uvažuje se i o stálé expozici k jeho dějinám. Druhá fáze výzkumu v podzemí by měla začít už v průběhu září.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků